Mesto 2017. 11. 03.

V Komárne vznikne čoskoro viac, ako 150 nových pracovných miest

Dnes (2.novembra) sa od 10-tej hodiny rannej konala na komárňanskej Radnici tlačová konferencia za účasti vedenia mesta Komárno a slovenských členov vedenia automobilovej spoločnosti ZF. Témou tlačovej konferencie bolo realizovať rozšírenie automobilovej spoločnosti ZF v Komárne a následné vytváranie nových pracovných miest.

ZF Slovakia je slovenským zástupcom skupiny ZF, ktorej činnosť sa v krajine začala v roku 1993. Prvú prevádzku založili v Trnave (týmto sa stalo mesto Trnava centrom ich slovenskej spoločnosti), kde sa zaoberali výrobou spojok a neskôr sa pobrali smerom na Levice. Skupina ZF má na Slovensku viac, ako 3000 zamestnancov a jej obrat je približne 450 miliónov eur. Viaceré slovenské spoločnosti ZF disponujú silnou dodávateľskou základňou v strednej a východnej Európe. ZF Slovakia je spoľahlivým a konkurencie schopným partnerom pre klientov automobilového priemyslu nielen v Európe, ale aj na celom svete. Využívajú najmodernejšiu technológiu v oblasti výroby, logistiky, kvality a tiež nástrojov. Spoločnosť zamestnáva 137 000 ľudí na celom svete a má takmer 230 prevádzok v skoro 40-tich krajinách sveta.

V súčasnosti fungujú na Slovensku tri ZF operačné jednotky:

  • Prevádzková jednotka na hnacie moduly v Trnave a Leviciach
  • Prevádzková jednotka na tlmiace moduly v Leviciach
  • Prevádzková jednotka na podvozkové komponenty v Leviciach

ZF Slovakia je významným zamestnávateľom okresu Trnava a Levice, ktorý vykazuje silný a stabilný vzrast. Práve preto sa spoločnosť plánuje na Slovensku rozšíriť a okrem prevádzky v Šahách, ktorá by mala fungovať od roku 2018, vytvoria prevádzku aj v Komárne, kde bude prebiehať príprava výroby hnacích systémov. Prevádzka sa bude nachádzať v existujúcich lokalitách priemyselnej zóny v Komárne (územie bývalého Doprastavu – cesta vedúca smerom na Hadovce).

Dr.h.c. Peter Doll, predseda predstavenstva spoločnosti ZF zdôraznil vynikajúcu spoluprácu s vedením mesta Komárno na čele s primátorom Lászlóm Stubendekom.

Nábor nových zamestnancov by mal podľa plánov začať v roku 2018 a výroba by sa mala spustiť  začiatkom roka 2019 so 150-timi zaškolenými zamestnancami, ktorí dostanú v spoločnosti rôzne pracovné pozície. Keďže sa spoločnosť zaoberá výrobou, približne 80% zamestnancov bude pracovať priamo tu a vykonávať budú rôzne fyzické práce. Dôkazom vážnosti plánov spoločnosti môže byť aj to, že v Leviciach založená prevádzka , ktorá začínala v roku 2006 so 100 zamestnancami má momentálne 2000 zamestnancov.

Zástupcovia firmy sa vyjadrili, že okrem výstavby závodu bude pozitívom aj v budúcnosti vybudovaný most a snažili sa všetko vyriešiť tak, aby nebolo treba ľudí dopravovať za prácou, ale aby práca prišla za ľuďmi.

 Zástupca primátora Keszeg Béla sa na tlačovej konferencii vyjadril, že v priebehu posledných troch rokov sa v Komárne výrazne zmenila miera nezamestnanosti, k čomu sa snažilo pričiniť aj mesto. Odbornými publikáciami oslovili investorov v siedmich jazykoch a aj na internete sú  ľahko dostupné mestské pozemky. Začali sa aj dohody so strednými odbornými školami, aby výučby reagovali na potreby investorov – dodal zástupca starostu.

Celú tlačovú konferenciu si môžete pozrieť tu: