Mix 2018. 10. 22.

V Nemocnici Komárno začala Študentská kvapka krvi

Nemocnica Komárno, člen skupiny AGEL, sa i v tomto roku zapojila do celoslovenskej Študentskej  kvapky krvi. Kampaňou chce osloviť najmä prvodarcov z radov študentov miestnych stredných a vysokých škôl. Zároveň tým zdravotníci upozorňujú na význam  a potrebu pravidelného darovania krvi. Prvý  odber v rámci tejto kampane sa uskutočnil 16. októbra 2018, prišli študenti  zo strednej školy, ktorá sídli Budovateľskej ulici v Komárne. Študentská kvapka krvi sa začala 15. októbra a potrvá do 16. novembra 2018.

Darovať krv je možné i priamo na hematologicko-transfúznom oddelení. Dá sa tak urobiť  každý pondelok a piatok v nemocnici od 7:00 hod. do 11:00 hod., mimoriadne odbery v rámci kampane sa organizujú po individuálnych dohovoroch s miestnymi strednými školami.

„Chceli by sme vyzvať všetkých, ktorí môžu darovať krv a zatiaľ sa nerozhodli, aby tak urobili. Až po prvej skúsenosti si totižto mnohí uvedomia, aké dôležité je podporovať myšlienky nezištnej pomoci,“ uviedla primárka hematologicko-transfúzneho oddelenia MUDr. Enikö Radi.

,,Podľa štatistických údajov záujem o darovanie krvi z roka na rok narastá, za čo sa vďačí aj  osvete, návštevám škôl  a prednáškam na  tému „darovanie krvi“ , mobilným odberovým  výjazdov,  rozbehnutie  sobotňajších odberov v nemocnici raz za štvrťrok, napriek tomu stále však bojujeme o každú kvapku navyše,“ dodala MUDr. Enikö Radi.

Darcom krvi sa môže stať každý človek, ktorý dosiahol minimálny vek 18 rokov, má potrebnú hmotnosť 50 kg a spĺňa základné zdravotné požiadavky. V deň odberu by sa mal darca dobre najesť, nemal by prísť nalačno. Tesne pred odberom by mal vypiť aspoň pol litra tekutín. Nemal by minimálne 8 hodín fajčiť. Nemal by 12 až 14 hodín piť alkohol. Pred plánovaným odberom by si mal darca dopriať oddych.