Región 2014. 11. 16.

V Pribete potvrdili žltačku, môže byť súčasťou epidémie

Regionálna hygienička v súvislosti s prebiehajúcou epidémiou vírusovej žltačky A v Slovenskej republike z poverenia hlavného hygienika SR touto cestou informuje obyvateľov o potrebe zabezpečiť také opatrenia, aby sa zabránilo šíreniu nákazy, najmä v súvislosti s pripravovanými komunálnymi voľbami.

Vírusová žltačka A sa prenáša fekálne-orálnou cestou, t.j. vírus sa vylučuje stolicou a do organizmu ďalšej osoby sa dostáva tráviacim traktom. Prenos sa deje najmä nedôsledne umytými rukami, cestou znečistených predmetov a potravín. Ochorenie sa nazýva aj choroba špinavých rúk. Vzduchom sa ochorenie neprenáša. Prameňom nákazy je chorý človek ale aj osoba v inkubačnom čase.

Epidemický výskyt ochorení evidujeme aj v Nitrianskom kraji. Ochorenia sa vyskytli v okrese Levice, Zlaté Moravce, Nové Zámky, Nitra. V okrese Komárno evidujeme dňom 6.11.2014 jedno potvrdené ochorenie v obci Pribeta. Ďalej sú zaznamenané početné osoby, ktoré boli v kontakte s chorými a môžu sa nachádzať v tzv. inkubačnom čase. Tieto osoby napriek tomu, že ešte nemajú rozvinuté klinické príznaky ochorenia môžu už nákazu ďalej šíriť a preniesť ochorenie na ďalších občanov.

Dôležitou prevenciou je najmä dôsledné umývanie rúk pod tečúcou vodou s použitím mydla po každom použití toalety, pred jedlom, pitím, fajčením, ale napríklad aj pred vložením žuvačky alebo cukríka do úst. Vhodná je aj dezinfekcia rúk alkoholovými dezinfekčnými prostriedkami.

(komarno.sk)