Región 2014. 11. 16.

V Pribete potvrdili žltačku, môže byť súčasťou epidémie

Regionálna hygienička v súvislosti s prebiehajúcou epidémiou vírusovej žltačky A v Slovenskej republike z poverenia hlavného hygienika SR touto cestou informuje obyvateľov o potrebe zabezpečiť také opatrenia, aby sa zabránilo šíreniu nákazy, najmä v súvislosti s pripravovanými komunálnymi voľbami.

Vírusová žltačka A sa prenáša fekálne-orálnou cestou, t.j. vírus sa vylučuje stolicou a do organizmu ďalšej osoby sa dostáva tráviacim traktom. Prenos sa deje najmä nedôsledne umytými rukami, cestou znečistených predmetov a potravín. Ochorenie sa nazýva aj choroba špinavých rúk. Vzduchom sa ochorenie neprenáša. Prameňom nákazy je chorý človek ale aj osoba v inkubačnom čase.

Epidemický výskyt ochorení evidujeme aj v Nitrianskom kraji. Ochorenia sa vyskytli v okrese Levice, Zlaté Moravce, Nové Zámky, Nitra. V okrese Komárno evidujeme dňom 6.11.2014 jedno potvrdené ochorenie v obci Pribeta. Ďalej sú zaznamenané početné osoby, ktoré boli v kontakte s chorými a môžu sa nachádzať v tzv. inkubačnom čase. Tieto osoby napriek tomu, že ešte nemajú rozvinuté klinické príznaky ochorenia môžu už nákazu ďalej šíriť a preniesť ochorenie na ďalších občanov.

Dôležitou prevenciou je najmä dôsledné umývanie rúk pod tečúcou vodou s použitím mydla po každom použití toalety, pred jedlom, pitím, fajčením, ale napríklad aj pred vložením žuvačky alebo cukríka do úst. Vhodná je aj dezinfekcia rúk alkoholovými dezinfekčnými prostriedkami.

(komarno.sk)

Vyjadrite svoj názor