Mesto 2011. 12. 31.

V Komárne sa množia prípady napadnutia túlavým psom

Počas predvianočného obdobia sa zvýšil počet prípadov, kedy túlaví psi napadli obyvateľov Komárna.

Infekčná ambulancia Všeobecnej nemocnice v Komárne zaregistrovala v posledných dňoch zvýšenú návštevnosť pacientov, ktorí majú naordinovanú vakcínu proti besnote. Ako uviedla MUDr. Helena Kuchtová, lekárka ambulancie infektológie, ide len o obvyklú prevenciu v prípadoch uhryznutia zvieraťom.

Osem prípadov uhryznutia túlavým psom za posledné dva týždne je štatistika, ktorá stojí za povšimnutie, no podľa všetkého sa okrem nepríjemnej rany obyvatelia Komárna nemajú čoho obávať. Rozhodne by si ale mali dávať pozor, pretože psy napadli nielen osamelých bežcov. Tri prípady sa stali pri nákupnom dome Ister, kde boli nakupujúci napadnutí “neprispôsobivými” psami priamo pred vchodom!

Nedá sa zistiť
Besnota je neliečiteľná smrteľná choroba, ktorá od infikovania nemusí prepuknúť aj viac ako rok. Napáda centrálny nervový systém a u zvierat sa prejavuje zápalom mozgových blán. Zviera stráca plachosť, známe sú prejavy ako prvotná krotkosť a následná nevyprovokovaná agresivita. Prenáša sa infikovaním rán slinami postihnutého zvieraťa.

Pokiaľ by bol človek pohryznutý infikovaným psom, je možné priebeh choroby zvrátiť včasnou vakcináciou, vďaka ktorej imunitný systém očkovaného začne tvoriť protilátky. Problémom však je, že pokiaľ sa neobjavia príznaky a besnota neprepukne, nedá sa jej prítomnosť otestovať a jedinou možnosťou je otestovanie psa. Tí však v týchto prípadoch boli túlaví, resp. nikomu nepatrili a tým je ich testovanie znemožnené.

“Postup je taký, že sa rana ošetrí na chirurgickej pohotovosti, podá sa tetanus a pes sa dá vyšetriť,” pokračuje doktorka Kuchtová. Keď to ale nie je možné, nasleduje preventívna vakcinácia pacienta v šiestich termínoch, po ktoré si chodí do infekčnej ambulancie.

Besnota sa u nás nevyskytuje
Rizikom v okolí Komárna sú tiež premnožené líšky, ktoré sa neboja túlať po centre mesta. Tie sa ale sledujú a každú jeseň vakcínnujú proti besnote. Prípad úmrtia na besnotu u nás nebol už tiež dávno zaznamenaný a stáva sa tak jedine ak napadnutý podcení ranu, ktorú utŕžil. “Poledných päť-šesť rokov sa besnota na Slovensku našťastie nevyskytuje,” dodáva doktorka Kuchtová.

 

Vyjadrite svoj názor