Mesto 2010. 10. 12.

Líšky zamestnávajú Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu

Možno ste si už aj vy všimli, že sa v okolí Komárna a dokonca na sídliskách  pohybujú neobvykle drzé líšky…

Nejde však len o lokálny jav, premnoženie líšok zaznamenali prakticky na celom území Slovenska. Regionálna veterinárna správa ubezpečuje a upokojuje obyvateľov, že sa v žiadnom prípade nemusia báť nakazenia besnotou, keďže táto choroba sa momentálne na Slovensku nevyskytuje. A aj to je jedným z faktorov, prečo sa líšky už takmer každoročne premnožujú.

Ďalším faktorom je podľa zoológov to, že líšky na Slovensku nemajú prirodzeného predátora. Preto sa o ich reguláciu musia pričiniť polovníci, ktorý za loveckú sezónu “vystrieľajú” tisíce líšok. V sezóne 2008/2009 to bolo dokonca až 17 000!

V živej pamäti máme ešte minuloročné hrozby, kedy podľa odborníkov líšky prenášali nebezpečnú pásomnicu, ktorá v prípade nedostatočnej, alebo žiadnej liečby môže aj zabiť. Líšky ju roznášali hlavne vo svojom prirodzenom prostredí. Preto veterinárna správa odporúčala, aby si ľudia dali záležať na tom, aby si nazbierané lesné plody poriadne umyli. Väčšina prípadov prenosu parazita na človeka sa však odohral na severe Slovenska

Tomáš Kottra
(pic by Disney)

Vyjadrite svoj názor