Mesto 2019. 06. 24.

Vážsky most musia podoprieť, ťažké autá naň nepustia

Most cez Váh je v nevyhovujúcom stave, preto naň nepustia vozidlá nad 15 ton. Obmedzenie začne platiť 26. júna od 10. hodiny.

„Na základe výsledkov diagnostiky na moste bude osadená dopravná značka B25 – 15 t. Toto obmedzenie bude platiť až do termínu podopretia mosta, predpoklad je, že to bude do mája 2020,“ informovala Lucia Karelová zo Slovenskej správy ciest.

„Most, po ktorom prechádza cesta I/63, mal pôvodne nosnosť 25 ton,“ povedal Karol Borik, prednosta Okresného úradu v Nitre, ktorý je špeciálnym stavebným úradom a cestným správnym orgánom pre všetky cesty prvej triedy.

Borik upozorňuje, že neplánovaný odklon ťažkej dopravy z vážskeho mosta v Komárne spôsobí veľké zmeny v pohybe dopravy „v podstate v takmer celom Nitrianskom kraji“. V lete ho využívajú napríklad aj autobusy, ktoré jazdia do Chorvátska.

Navrhovaná predbežná obchádzková trasa pre vozidlá s okamžitou hmotnosťou nad 15 ton má viesť medzi Novými Zámkami a Komárnom po ceste druhej triedy II/563 a II/573 cez Komoču, Kolárovo a Kameničnú. Agentúra SITA informovala, že ďalšia obchádzka bude medzi Novými Zámkami a Štúrovom po ceste prvej triedy I/64 po Bajč a odtiaľ po ceste druhej triedy II/509 cez Pribetu a Gbelce.

Karelová zo SSC povedala, že zlý stav mosta zistili „po diagnostike a prepočte zaťažiteľnosti po odfrézovaní časti krytu mosta“. Teraz ho navrhujú podoprieť v strede toku rieky Váh. „Termín je závislý od ukončenia verejného obstarávania na projekt podopretia a jeho realizáciu.“ 

Most je súčasťou prepojenia severu Slovenska s hraničným priechodom do Maďarska. Podľa Karelovej bol postavený v roku 1955, je zaradený v stavebno-technickom stupni VI, čo je nevyhovujúci stav. Nasleduje už len „sedmina“, pri ktorej sa most úplne uzatvára.

(mynitra.sme.sk)