Kultúra 2013. 12. 01.

VIDEO: Dramaťáci pracujú na Snehulienke

V útrobách domu Matice slovenskej nacvičujú ‘Dramaťáci’ pod vedením Jozefa Černeka ďalší, v poradí už štvrtý muzikál. Aj tentoraz sa pustili do klasiky, ktorú pozná úplne každý- do Snehulienky. “Keď som sa rozhodol pre muzikál Snehulienka, vedel som, že ak bude čosi ťažké, bude to stvárnenie trpaslíkov,” hovorí režisér, ktorý stál aj za muzikálovými spracovaniami Rómeom a Júliou, Snom noci Svätojánskej a Skrotením.

Podľa neho si ich totiž už niekoľko generácií spodobuje s predstavou, ktorú zhmotnil Walt Disney. “Konkurovať tak úžasným postavičkám je prakticky nemožné a to nielen preto, že sú kreslené,” hovorí.

Postavami, ktoré vytvára, chce rešpektovať známu rozprávku, no zároveň ich vytvoriť ako kontrast dnešnej doby. “My si spájame trpaslíkov v rozprávke s deťmi, ale stvárňovať v našej hre ich budú teenegeri, ľudia, ktorí sú v magickom období, kedy ich svet dospelých vníma ako deti, ale požiadavky má na nich ako na dospelých. Oni sami hľadajú cestu najmä k svojej duši, potajme a potichu pozerajú rozprávky, ale nahlas počúvajú hudbu, ktorá sa hlási k svetonázoru, čo častokrát hrubo nerešpektuje svet detí,” vysvetľuje režisér a scenárista, J. Černek.

Hudbu tvorí aj tentoraz Péter Emmer. Podľa J. Černeka je akoby z iného, trošku z temnejšieho sveta, v kontraste s textom, ktorý je až dokonale milo jednoduchý a priamy. “Ja sám som si s ním nedokázal poradiť a ponúkol som možnosť priamo deťom. Šance sa naozaj s genialitou dieťaťa, ale priamosťou dospelého, ujala 14- ročná Sára Knoteková,” vyzdvihuje J. Černek.

O zvyšok sa už postaral hudobník P. Emmer a “náš nový objav Viki Beňová. Viki predstavuje zrkadlo, postavu ktorá… veď uvidíte,” dodáva záhadne a s úsmevom Jozef Černek.

TEXT: Tomáš Kottra

Vyjadrite svoj názor