Mesto 2012. 12. 19.

Výška nákladov na rekonštrukciu Leopoldovej brány nie je známa

Akú sumu poskytne nadácia Všeobecnej úverovej banky Poklady môjho srdca po víťazstve v internetovej súťaži občanov na obnovu sa dozvieme až neskôr. Povedal to pre TASR vedúci Odboru vnútorných vecí a správy pamiatok Mestského úradu v Komárne Ľudovít Gráfel.

„Organizátori nadácie ma uistili, že zabezpečia obnovu pamiatky pevnostného systému v takom rozsahu, v akom to Leopoldova brána vyžaduje. Treba vykonať mnoho reštaurátorských a stavebných prác,“ konštatoval Gráfel s tým, že brána po odchode sovietskych vojsk, ktoré tam mali sídlo dlhé roky, bola veľmi zničená. Začiatkom 90-tych rokov vojaci československej armády bránu čiastočne obnovili. „V ďalších rokoch, keď vojaci definitívne odišli a pevnostný systém sa stal majetkom mesta, sme osadili dverné krídla. V súčasnosti treba odstrániť z kamennej časti rôzne depozity, očistiť objekt, kamene nakonzervovať a chýbajúce časti doplniť,“ vysvetlil Ľudovít Gráfel. Pripomenul, že v najhoršom stave sú jednotlivé detaily, výzdoba atiky, kde sú určité prvky uvoľnené a hrozí ich spadnutie. Pamätná Leopoldova tabuľa z roku 1773 je rovnako uvoľnená, potrebuje obnovu. Nad bránou treba vybudovať chýbajúcu striežku strážnej vežičky. Rekonštrukciu vyžaduje aj dlažba pod bránou.

Ako Gráfel uviedol, cena opráv v súčasnosti sa odhadnúť nedá. „Presnú sumu určí rozpočet a ponuka dodávateľov. Projekt musí odsúhlasiť Krajský pamiatkový úrad,“ objasnil. Dodal, že o priazeň hlasujúcich sa uchádzali brány v šiestich slovenských mestách. Najviac hlasov v on-line súťaži spolu 45.689 získala Leopoldova brána v Komárne. Na druhom mieste skončila Spišská Kapitula, avšak s veľkým rozdielom. Ďalšie poradie: Banská Štiavnica, Bojnice. Kežmarok a Kráľ.

„V rámci súťaže sme zorganizovali kampaň, ktorá bola úspešná. Využili sme elektronické médiá, internet ale aj tradičné formy ako napríklad plagáty a letáky. Veľkú zásluhu majú na víťazstve mladí ľudia, naši aktivisti, čističi našej pevnosti. Za obnovu našej brány určite hlasovali aj ľudia zo zahraničia. Zaangažovali sme študentov stredných a vysokých škôl z domova i za hranicami,“ objasnil Gráfel a podotkol, že k víťazstvu pomohli aj občania maďarského partnerského mesta Komáromu.

TEXT: TASR