Šport 2015. 11. 20.

Komárňan Latino sa chystá na majstrovstá Európy. Donesie titul?

Profesionálna príprava na turnaj je často peklo. Inštruktor capoeiry Latino robí všetko preto, aby o ňom bolo na majstrovstvách Európy poriadne počuť.

„Ak môže byť profesionálnym športom curling, prečo by nemohla byť aj capoeira?“ pýta sa Tomáš Vu Thanh, ktorého v Európe poznajú skôr pod menom Latino. Komárňan totiž v roku 2013 vyhral doma organizované majstrovstvá Európy a po minuloročnom šiestom mieste sa poctivo pripravuje na novembrovú oslavu tohto bojového športu.

Ako sa len dá
Mladá Boleslav sa počas víkendu 20. – 22. novembra stane európskym centrom Capoeiry. Organizácia Vem Camará Capoeira, ktorú vedie majster Paçoca, organizuje v tomto českom meste ČEZ Majstrovstvá Európy a festival capoeiry. „Organizátorom sa podarilo získať silného sponzora a veľmi atraktívne prostredie, čo priláka aj pretekárov z ďaleka. Finálová štvorka sa v súboji o titul stretne v Škoda Múzeu,“ približuje Inštruktor Latino.

Finálová štvorka je zároveň cieľom, ktorý si vytýčil. Naposledy sa mu ho podarilo dosiahnuť v Komárne v roku 2014. Zo záverečných súbojov napokon vyšiel najlepšie a nad hlavu mohol v domácom prostredí zdvihnúť zaslúženú trofej. Tento rok bude ale konkurencia zaručene kvalitnejšia. „Súťažím v profesionálnej kategórii a tu slabí pretekári nie sú,“ myslí si. Stúpajúca kvalita tohto bojového športu v našich končinách láka cvičencov aj zo vzdialenejších kútov Európy. Aj preto sa stretne s mnohými capoeiristami, ktorých nepozná. O to väčšiu motiváciu pociťuje, keď ráno vstáva z postele. Stúpajúcu konkurenciu vyvažuje tvrdšou prípravou, ktorú pred šampionátom absolvuje. Novembrovému vrcholu sezóny podriaďuje všetko. Denne má pod kontrolou a vopred premyslenú stravu, technické tréningy, kondičnú prípravu i regeneráciu. S niektorými aspektmi jeho „chystačky“ mu pomáhajú špecializovaní tréneri. „Najviac mi dáva zabrať Erik Fekete z Black Cross Gymu, ktorý mi pomáha zlepšiť kondičku a výdrž. Vždy ma na smrť zničí,“ smeje sa Latino. Do svojho plánu zaradil dokonca aj mentálnu prípravu. „Nejde o nič zložité. Jednoducho sa snažím myslieť iba pozitívne. Psychológa budem potrebovať až po súťaži, ak zlyhám,“ vtipkuje.

Do Mladej Boleslavy s ním pocestuje asi dvadsiatka jeho zverencov, s ktorými sa pravidelne stretáva a kontroluje ich tréningový vývoj pred turnajom. „Vediem ich k poriadnej celodennej príprave. Zakázal som im napríklad alkohol. Pokročilejší vedia už sami, že si nemôžu dovoliť opíjať sa v príprave,“ tvrdí, no s úsmevom dodáva, že osláviť po turnaji určite treba.

Podelí sa o všetko
Dvadsaťsedem ročný Komárňan sa Capoeire venuje už 13 rokov. Za prvými tréningami cestoval po škole do večernej Bratislavy, aby sa z nej po nociach vracal. Dnes cestujú cvičenci za ním. A aby to mali bližšie, Latino postupne zakladá svoje kurzy aj v ďalších mestách na Slovensku i v Maďarsku. „Pravidelne trénuje podo mnou asi dvesto cvičencov,“ ráta v hlave žiakov, ktorí navštevujú kurzy jeho skúsenejších zverencov v Nových Zámkoch, Nitre, Senci, alebo Győri a Mosonmagyarórvári. Takmer denne však za niektorou zo svojich skupín vyštartuje aj sám. Pravidelne sa pritom venuje nielen dospelým a deťom, začiatočníkom a pokročilým, ale aj mentálne a fyzicky znevýhodneným.

So svojím tréningovým progresom sa delí nielen s najbližšími, či cvičencami, ale s každým, kto má záujem.  Prostredníctvom svojej facebookovej stránky prináša informácie o tréningoch, či strave, zoznamuje ich so zdravými receptami, alebo dobrými tréningovými tipmi. „Chcem ukázať ľuďom, že capoeiristi tiež drú ako profesionálni športovci. Nie je to len zopár tréningov, kedy sa mi chce. Na majstrovstvá Európy sa musím pripravovať rovnako poctivo a tvrdo,“ hovorí. Pre fanúšikov pripravuje tiež krátky video seriál o príprave a sústredeniach, v ktorých podrobnejšie ukáže svoje tréningy, ale aj stravovanie a celkový životný štýl spojený s capoeirou. Videá budeme postupne zverejňovať aj na našom webe www.ahojkomarno.sk.

Za hranicou
Hoci Latino štartuje na turnajoch v profesionálnej kategórii, s označením profesionálny športovec je opatrný. „Zarábať si capoeirou je ťažké, no nie nemožné. Musíte sa tomu ale venovať na 120 percent,“ je presvedčený. Aby sa dostal tam, kde je, pracoval podľa vlastných slov veľmi tvrdo. Samozrejme, hluché obdobia sa vyskytli aj v jeho prípade. Či ale nevládalo telo, alebo sa nechcelo hlave, Latino sa donútil ísť ďalej a dnes patrí k tým, ktorí sa chystajú pomyselnú hranicu športového profesionála čochvíľa prekročiť. „Myseľ ma vždy núti ísť ďalej. Ak by som neuspel, mrzelo by ma to. No vedel by som, že som preto spravil všetko. To je pre mňa dôležité,“ vysvetľuje.

Už dnes mu sponzorsky pomáhajú niektorí lokálni podnikatelia, ktorí vedia, že je zárukou spomínaných 120 percent. Či už je to v jeho osobnej príprave, v trénovaní iných, alebo v organizovaní akcií spojených s capoeirou. „Odjakživa som sledoval videá od profesionálov, ktorí motivovali ľudí k tvrdej práci a úspechom. Chcem byť jedným z nich,“ hovorí.

20150703_185858_008 20150703_190121_006 IMG_0736