Mesto 2013. 02. 13.

Zomrel akademický maliar Jozef Bubák

V Bratislave zomrel v utorok ráno akademický maliar Jozef Bubák. Verejnosti je známy ako autor výtvarných návrhov prvej emisie slovenských bankoviek z roku 1993. TASR o tom informovali rodinní príslušníci nebohého.

jozef bubak
Akademický herec pochádzal z Komárna. Známy bol najmä grafickým návrhom bankoviek Slovenskej koruny. FOTO: cas.sk

Verejnosti je Jozef Bubák známy ako autor výtvarných návrhov prvej emisie slovenských bankoviek z roku 1993. 

Jozef Bubák sa narodil 23. apríla 1950 v Komárne. V rodnom meste študoval na ľudovej škole umenia, v rokoch 1969 až 1975 pokračoval v štúdiu na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave.

Žil a tvoril v Bratislave, od roku 1978 prevažne v slobodnom povolaní. Krátko pôsobil ako pedagóg a neskôr ako externý pedagóg na Slovenskej vysokej škole technickej (SVŠT) v Bratislave. Okrem návrhov slovenských bankoviek je autorom viacerých monumentálnych diel. K jeho najvýznamnejším dielam patrí nástenná maľba pre Národný onkologický ústav na bratislavských Kramároch.

Venoval sa aj maľovaniu portrétov, scenáristike, choreografii a réžii moderného baletného tanca. V rokoch 1985 až 1991 pracoval na koncepcii a realizácii syntetického divadla s baletným súborom Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave, Janáčkovým divadlom v Brne a v roku 1991 bol spoluzakladateľom New ballet Brno. Počas tohto obdobia zrealizoval 10 inscenácií ako režisér, libretista, scénograf a kostymér.

Syntézu pohybu, výtvarného umenia a hudby prezentoval na vernisážach svojich výstav. Svoje diela vystavoval na Slovensku (Bratislava, Banská Bystrica) aj v zahraničí, v Kieli (Nemecko), Viedni (Rakúsko), Londýne (Veľká Británia).

TEXT: TASR