Kultúra 2011. 06. 10.

Rozhovor: Fedor Frešo – Sideman

Počas Komárňanských dní nás svojím hudobným umením poctili Páni muzikanti zo zoskupenia Collegium Musicum. Po samotnom koncerte bol pán Fedor Frešo ochotný poskytnúť nám krátky rozhovor.

Aj po toľkých rokoch chodí na vaše koncerty aj množstvo mladých ľudí.
Ja som veľmi rád, že okrem našich rovesníkov, ktorých mám samozrejme veľmi rád, prídu aj mladí. To znamená, že ten náš odkaz nejakým spôsobom funguje aj do mladšej generácie. Mne sa to veľmi páči a som veľmi rád.

V kapele máte práve aj niekoho mladého do plusu.
Dušan Hájek s nami nepokračoval a tak sme museli nájsť náhradu, ktorá by bola adekvátna a urobili sme to tak, že sme zohnali mladého človeka. Z tej staršej generácie už tak veľa bubeníkov ani nie je.

Prečo nechcel Dušan Hájek pokračovať v projekte?
On by vlastne aj pokračoval. Najprv tú možnosť pripustil, ale jemu to napokon nedovolilo jeho povolanie momentálne, pretože on distribuuje filmy. A hoci sa tým vážne zaoberal, zistil, že mu to ešte teraz nevychádza, pretože ešte nejde do penzie, ako povedal a stále musí pracovať v tej svojej firme. A na to, aby hral, by sa musel veľa pripravovať a veľa cvičiť, pretože on dlhé roky nehral. Takže on to takto vzdal aj na jeho a aj naše nepotešenie. Nedalo sa to nijak dať dohromady. Ale sme veľmi dobrí kamaráti.

Pán Valihora bol ale dobrá voľba.
Samozrejme, veď nakoniec to nie je nič nové pod slnkom. Ja som Martina poznal už dlhé roky, keď som hrával vo Fermate, takže to nie je ani tak nová tvár. Je to starý kamarát, síce je o generáciu nižšie, ako som ja, no na tom nezáleží.

Spomenuli ste skupinu Fermata, v ktorej hráte. Chystáte koncerty?
Koncerty chystáme, aj teraz prebieha také miniatúrne turné, teraz sme hrali na strednom Slovensku, trochu aj na východe. A veľmi radi by sme prišli aj sem, ale nejako sa nám to nedarí a nevieme sa dostať ani napríklad sem, do Komárna, kde sme hrávali.

V knižke pána Jaslovského som sa dočítala, že existujú zatiaľ nevydané nahrávky Collegia. Chystáte sa ich publikovať?
Viete čo, nie je ich veľmi veľa, sú to skôr singlové hudby, hudby ku krátkym filmom a nepovedal by som že je toho materiálu nejako strašne veľa. Veľmi sa zaoberáme úvahami o tomto – niečo má pozbierané Peter Pišťánek, niektoré veci sa budú dať ešte nájsť, no to bude skôr pre zberateľov, pretože to nie sú ani vynikajúce nahrávky. Existuje v archívoch niečo a chceli by sme urobiť pokračovanie tohto bieleho DVD, ktoré by mohlo obsahovať aj niekoľko videonahrávok, ktoré majú v Slovenskej televízii, čo sme sem-tam robili pri rôznych príležitostiach. Ale na to treba mať samozrejme aj dobrú spoluprácu s STV. Je s tým veľa roboty.

Kedy si myslíte, že by sme predsa len mohli očakávať vydanie týchto materiálov?
Ja som kedysi dokonca sľuboval, že to spravím, že to dám celé na hromadu, ale stále sa neviem do toho pustiť. Ale tie nahrávky sa nestratia, to znamená, že ak to nebude tohto roku, dá sa to očakávať neskôr. Verím, že sa mi to podarí, ja mám na tom záujem, aby sme sa mohli pochváliť pred našimi vnukmi.

A teraz pracujete aj na knižke novej.
Ja už som dopracoval. Knižka už je skoro na svete, vychádza 10. mája z tlačiarne v Bratislave a verím, že sa to po pár dňoch bude dať nájsť aj tu, v Komárne v jednej zo sietí kníhkupectiev.

Poviete nám o nej niečo?
Je to vlastne akoby môj hudobný životopis. Nie je to tak osobná knižka, že by tam boli veľmi privátne veci. Je v tom popísaná celá moja hudobná kariéra od samotných začiatkov až do súčasnosti. Plus-mínus všetky kapely, s ktorými som hral, všetci sólisti a všetci frontmani, za ktorými som stál ako sideman. A preto sa to tak aj volá – Sideman.

Collegium Musicum patrí medzi legendy československej hudobnej scény a Fedor Frešo je jedným zo zakladajúcich členov. Skupina vznikla v roku 1970 a de facto zanikla po desaťročí fungovania. Od toho času sa dávali páni v rôznom zložení dohromady, aby príležitostne priniesli trochu svojho jedinečného hudobného umenia.

TB
FOTO: Tomáš Kottra