Šport 2011. 12. 03.

MBK to v Žiline napokon zvládlo a vezie si domov dva cenné body

Druhé miesto v tabuľke po polovici súťaže je realitou! Basketbalisti Komárna zaknihovali ďalší úspech na horúcej pôde nepríjemnej Žiliny!

Zjavne zdravo nasrdený Honza Kratochvíl bol ústrednou postavou úvodu zápasu, no dôležité je podotknúť, že Vidinovi zverenci boli na našej polke stratení ako Janko a Marienka v strašidelnom lese. K pohode im neprispievala ani tvrdá obrana Komárna, ani mohutný útok, akým sa zverenci Františka Róna do svojho súpera pustili. Prvý kôš dala Žilina až po viac ako 5 minútach a to už bolo katastrofálnych 0:20! Domáci sa potom skonsolidovali a začali hrať presvedčivejšie v útoku, čím skresali náskok Komárna, ktoré v útoku začalo ‚trošku vymýšľať‘. Martin Bilík našťastie pridal aj tretiu trojku aj vďaka čomu sme sa udržali na prijateľných 11:29.

Druhá štvrtina už bola celkom iná v podaní hráčov Komárna. Cez zlepšenú žilinskú obranu sa nám nedarilo presadil, začali sme kopiť straty a prvý kôš dali až po takmer troch minútach. No ani potom to nebolo ono a Žilina sa pomaly približovala. Navyše jej padla aj prvá trojka v zápase, ktorou Janko Závodný znížil na 28:38, stav, ktorý by sme pred zápasom považovali za výborný, no s problémami v ofenzíve, aké mali Komárňania, to vôbec nevyzeralo dobre. Zápas sa kúskoval oveľa viac ako v prvej štvrtine, Žilina nepustila hostí pod kôš a strely spoza oblúka im nepadali. Poslednou kvapkou pred time-outom bola trojka Dejana Stojanoviča, ktorý znížil na rozdiel už len 8 bodov. Do konca polčasu ešte dal trojku Bilík, no Žilinčania išli do kabín za prijateľného stavu 35:42.

Tretia štvrtina začala dobre pre Komárňanov, ktorý si najmä zásluhou Johnsona zvýšili náskok nad hranicu 10 bodov. No Žilinčania nás preskákali pod košom zśluhou Stojanoviča a Šošku, šo aj patrične využívali, keď nastreľovali trojky a loptu veľakrát dokázali doskočiť. Ofenzívne nehralo Komárno zle, no v obrane to škrípalo tak, že to počuli až v Komárne. Štvrtinu ale napokon hostia vyhrali pomerom 24:25 a pred poslednou časťou hry viedli 59:67.

Posledná štvrtina sa niesla v znamení obhrýzania nechtov. Síce sa Komárno držalo celý čas pred svojim súperom, dvakrát dokonca o 11 bodov, Žilinčania boli v nebezpečnom závese. Zápas sa definitívne zlomil až v momente, kedy JJ Jones doskočil loptu pod košom súpera a bol nešportovo faulovaný Perrinom. Následne potiahlo Komárno šnúru 0:5, čím si zabezpečilo dostatočné vedenie na to, aby sme sa o dva body nemuseli strachovať.

BK Váhostav Žilina – MBK Rieker Komárno 77:85 (11:29, 24:13, 24:25, 18:18)
Body: Bilík 23, Kratochvíl 17, Mathis 10 (7 doskokov), Jones 8 (6 asistencií), Bilič 8, Dubovský 5, Szabó 4, Klár 1

Ohlasy po zápase:

Jan Kratochvíl, forward (17 bodov, 4 doskoky, 1 asistencia)
Viedli sme 20:0, no napokon z toho bola takmer dráma, čo sa zmenilo, že sme v 2. štvrtine takmer vôbec nestrieľali zo strednej a krátkej vzdialenosti?
Úvod nám vyšiel bravúrne, boli sme naplno koncentrovaní a ukázali sme, že keď zapneme, tak hráme veľmi dobre. Trochu nám pomohlo aj to, že sa Žilina nevedela dlhú dobu trafiť do koša a to aj z veľmi krátkej vzdialenosti. Vedenie 20:0 sa len tak nevidí! Bohužial prišlo uspokojenie, poľavili sme v obrane. Žilina sa po pár košoch upokojila a začala ukrajovať z nášho vedenia. V prvom polčase sme sa držali aj vďaka výbornej úspešnosti trojok, najmä Maťa Bilíka. V druhej štvrtine sme boli dosť v útlme, nešla nám vôbec streľba a ani sme si nevytvárali dobré strelecké pozície. Naviac sme Žiline dovolili niekoľkokrát ľahko skórovať a z 20 bodového náskoku bolo v polčase len 7 bodov.

Čo sa hráčovi ‚honí hlavou‘, keď jeho tím vyhráva 20:0?
Určité uspokojenie a bezstarostnosť, že má nejaký náskok, že je v pohode, chce viac a viac ten rozdiel navýšiť. Bohužiaľ, v našom prípade trochu poľavíme a náskok začneme strácať.

Siniša Bilič, forward (8 bodov, 3 doskoky, 2 asistencie)
Čo bolo včera kľúčom k úspechu?
Zápas sme vyhrali jednoznačne dobrou obranou a tímovým výkonom v útoku.

Aká bola atmosféra v šatni počas polčasu vzhľadom k tomu, že ste stratili 20 bodový náskok?
Vedeli sme, že nevyhráme tento zápas tak ľahko, pretože Žilina je dobrý tím a hrali na domácej palubovke. Našim kľúčom bolo hrať dobre v obrane a skórovať z jednoduchých pozícií a z protiútokov. To sa nám podarilo a zápas sme vyhrali.

Výsledky zápasov 18. kola:

MBK Handlová – BK Iskra Svit 90:72 (22:18, 29:13, 26:18, 13:23)
Najviac bodov: A. Jones 33, Madaj 17, Hampton 15 – Polakovič 22, Mascoll 14, Znanec 11
TH: 17/13 – 18/8, fauly: 15 – 16, trojky: 11 – 6, rozhodovali: Kúkelčík, Kurpaš a Macura, 800 divákov

BK Váhostav-SK Žilina – MBK Rieker Komárno 77:85 (11:29, 24:13, 24:25, 18:18)
Najviac bodov: Šoška 16, Stojanovič 13, Tilandy 12 – Bilík 23, Kratochvíl 15, Mathis 10
TH: 23/15 – 25/19, fauly: 22 – 27, trojky: 6 – 6, rozhodovali: Brziak, Hrabuvčin a Mlynský, 500 divákov

ONYX Levice – ŠKP Banská Bystrica 84:85 (23:21, 20:19, 18:25, 23:20)
Najviac bodov: Lutovský 25, Ilavský 14, Urland 12 – Grznár 28, Hovaňák 18, Dorazil 14
TH: 23/18 – 32/20, fauly: 27 – 19, trojky: 10 – 7, rozhodovali: Pipíška, Fuska a Bugár, 1300 divákov

BK Bemaco SPU Nitra – BC Prievidza 83:69 (17:20, 19:20, 28:13, 19:16)
Najviac bodov: Vaden 18, Tomek 16, Vido 14 – Guede 21, Phillips 18, Godbold 11
TH: 13/11 – 18/12, fauly: 19 – 17, trojky: 6 – 9, rozhodovali: Hlinka, Lamoš a Doušek, 650 divákov