Aké vína môžeme ešte ochutnať vo Vínnej ulici?
Jedným cieľom Komárňanských dní je, aby propagovalo vína z regiónu. Na 24. Komárňanských dňoch môžeme ochutnať vína desiatich vinárov a združení z regiónu a okrem toho aj vína troch hostí z Maďarska, z regiónu Pannonhalma. O šiestich vinárov sme už písali https://ahojkomarno.sk/vinna-ulica-predstavujeme-prvych-vinarov/ a teraz je na čase, aby sme predstavili aj ostatných.
VINÁRSTVO OPÁTSTVA PANNONHALMA (Pannonhalma, Maďarsko)
Benediktínsky opáti v Pannonhalme boli v úzkom kontakte s viničom a s vinárstvom po stáročia. Na viac ako 100 hektároch pestovali najvyššiu kultúru viniča a vinárstva. Po II. svetovej vojne bola ich oblasť znárodnená. V roku 2003 opátstvo v spolupráci s MKB Bank odkúpilo späť časť znárodnených viníc a postavilo novú pivnicu a nový dom vína. V súčasnosti hospodária na 52-hektároch a ročne vyrobia tristotisíc fliaš vína. Ich víno je prítomné v Maďarsku a vo viacerých krajinách Európy, dokonca aj v zámorí.
Druh vín: Hemina, Infusio, Rizling Vlašský, Pinot Noir, Pinot Noir Čokoláda, Prior, Rizling rýnsky, Rosé, Salve, Sauvignon Blanc, Tramín, Tricollis, Viognier. Ďalšie výrobky: Vínny ocot z Pannonhalmy a Brandy Tramín.
VINÁRSTVO CSERI (Nyúl, Maďarsko)
Vinárstvo Cseri je na najmladším vinárstvom vo vinárskej oblasti Pannonhalma s novými výsadbami. Vo vinárskej oblasti je jediným rodinným vinárstvom, ktoré predáva výhradne fľaškové vína. Pri významnom obmedzení výnosu, so starostlivým spracovaním fľaškové vína zrejú v sudoch, hospodária na 10-hektároch. Pivnicu majú vysekanú do pieskovca, je 50 m dlhá a má vynikajúcu klímu.
Druh vín: Pannonhalmský Iršai Oliver, Pannonhalmské Rosé, Pannonhalmský Tramín, Pannonhalmské Archeus cuvée, Pannonhalmský Rizling rýnsky, Pannonhalmský Sauvignon Blanc, Pannonhalmský Rizling vlašský, Pannonhalmské Feronia cuvée, Pannonhalmská Legenda
VINÁRSTVO HANGYÁL (Nyúl, Maďarsko)
Rodinné vinárstvo a pivnica sa nachádza v obci Nyúl. Hospodária na vlastnej pôde v rozlohe 7-hektárov, malými krokmi sadia nový, moderný, nízko kordónový vinič. Pri nízkom zaťažení pri novom a starom viniči si vybrali neskorý zber.
Druh vín: Rizling rýnsky, Jázmin cuvée, Angelus cuvée (Chardonnay, Rulandské šedé), Tündér cuvée (Rizling rýnsky, Cserszegi fűszeres).
VINÁRSTVO PIVNICA AMICUS (Bátorové Kosihy)
Vinárstvo Pivnica Amicus vzniklo v roku 2009 spojením sa dvoch vinárov, Ing. Zoltána Matušeka a Ing. Zoltána Juhásza. V súčasnosti hospodária na 0,5 hektároch, kde zreje biele hrozno Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Veltínske zelené, Dievčie hrozno, Iršai Oliver a Devín. Ružové víno vyrábajú zo Svätovavrineckej, Frankovky modrej a Otelo rosé, k červeným patrí Svätovavrinecké, Frankovka modrá a Cabernet Sauvignon. Ich špecialitou je Veltínske zelené.
VINTOP KARKÓ (Búč)
Vinárstvo Vintop Karkó založil v roku 1992 Ján Karkó. Vinohrad sa nachádza v Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. V súčasnosti produkcia predstavuje vyše stotisíc fliaš z u nás obľúbených odrôd, ale aj z odrôd na Slovensku menej známych.
Druhy vín: Muškát žltý, Cserszegi fűszeres, Chardonnay, Rizling rýnsky, Sauvignon, Tramín korenný, Cabernet Sauvignon, Svätovavrinecké, Alibernet, Syrah, Frankovka modrá, Roesler, Pinot noir, Ráthay, Merlot, Frankovka modrá rosé, jahodové víno.
VINÁRSTVO BORVÁK (Mužla)
U rodiny Borvákovej je už roky tradíciou pestovanie viniča a výroba vína. Rodinné vinárstvo bolo založené v roku 2010, ktorej hlavným profilom je vinohradníctvo a vinárstvo. Za svoju misiu považujú, aby ukázali krásnu tvár obce Mužla. Vyznávajú: „Musíme veriť, že toto je také miesto, kde sa oplatí pozvať ľudí a nie odísť odtiaľto.”
Druhy vín: Tramín, Rizling rýnsky, Cabernet Sauvignon, Frankovka modrá.
OBČIANSKE ZDRUŽENIE SZEGAB (Bátorové Kosihy)
V Bátorových Kosihách pestovanie viniča má viac storočnú tradíciu. Vo viniciach obce aj dnes nájdete krásne pivnice, vinice s bohatou úrodu. V obci s 3600 obyvateľmi sa s pestovaním viniča zaoberá skoro štyristo rodín. Zo starostlivosti o túto tradíciu a zo spojenia vinárov pred 13 rokmi vzniklo združenie SZEGAB. Na dnes sú najlepšie fungujúcou, najúspešnejšou odbornou organizáciou, oni sú napríklad organizátormi Vínneho festivalu v Bátorových Kosihách. Na Komárňanských dňoch sa predstaví päť vinárov: Rodinné vinárstvo Kis a Vinárstvo Gyöpös (štvrtok-piatok), Ľudovít Tóth, Vinárstvo Bálint a Vinárstvo Száraz (sobota-nedeľa).