Mix 2023. 03. 09.

Ako čítať knihy nie len počas marca – mesiaca kníh? Spýtali sme sa majiteľov kníhkupectva Diderot v Komárne

V dnešnom uponáhľanom svete nie je jednoduché spomaliť. Často sa vyhovárame na to, že nemáme čas na šport, varenie, stretnutie s blízkymi či čítanie kníh. Spomaliť a nájsť priestor a čas (aj) pre tieto činnosti je na každom z nás, avšak predsa sa tu nájde nejaká tá pomoc. Mesiac marec je určený práve na zvýšenie povedomia o knihách a počas tohto mesiaca sa čitatelia môžu tešiť aj na akcie a novinky v obľúbenom kníhkupectve Diderot na Tržničnom námestí v budove Trendu.

Ako začať čítať knihy? Toto je otázka, ktorú si kladú možno viacerí z nás. Pri príležitosti marca – mesiaca kníh, sme sa obrátili na odborníkov, ktorí sa knihám pracovne venujú už od roku 2005. „V prípade detí je jednoznačne dôležitý priamy kontakt s knihou. Deti si potrebujú knižky ohmatať, prelistovať, poprípade vypočuť,“ hovorí na úvod Ľudmila Bölcskeiová z kníhkupectva Diderot v Komárne. Dobrým príkladom je napríklad aj nedávna exkurzia detí materskej, ktoré prišli do kníhkupectva na exkurziu. „Cieľom pani učiteľky bolo, aby deti vedeli čo je to kníhkupectvo a spoznali knižky, avšak dôležitý je aj vzor rodičov, či doma siahnu po nejakej knižke alebo novinách.“ Tu však často aj dospelí narážajú na problém, nakoľko si v dôsledku vplyvu sociálnych sietí nevedia vyhradiť čas na čítanie. Riešenie, podľa Ľudmily, tkvie vo výbere vhodnej literatúry. „Jednoznačne je potrebné siahnuť po takom žánri alebo knihe, ktorá má potenciál zaujať čitateľa.“ A práve toto je úlohou kníhkupcov akými sú Ľudmila a Dionýz za pomoci akcií akou je marec – mesiac knihy.  

„Marec sa práve preto stal mesiacom knihy, aby zatraktívnil čítanie kníh aj u tých, ktorí po knihe predtým nesiahli. Na celom Slovensku sa počas tohto mesiaca konajú v knižniciach a kníhkupectvách rôzne prednášky, kurzy a akcie spojené s knihami,“ približuje Ľudmila. Mesiac kníh si preto nemohli nechať ujsť ani v kníhkupectve Diderot, kde sa ako každý rok, tak aj teraz zapojili do akcie s názvom Knižný raj, vďaka ktorej si milovníci kníh alebo aj začínajúci čitatelia prídu na svoje a knižné novinky či obľúbené klasiky sú dostupné za výhodné ceny.

„V ponuke sú dostupné knižné novinky od zahraničných spisovateľov alebo aj slovenských autoriek akou je napríklad aj Táňa Keleová – Vasilková, ktorej knihy na slovenských rebríčkoch obsadzujú vždy popredné miesta,“  informuje Ľudmila. Ďalšími známymi autormi sú napríklad Daniel Silva a jeho dielo s názvom Druhá žena, Čierny kruh od Jozefa Kariku alebo klasik Paulo Coelho a jeho Alef. V popredí sa ocitajú ženské hrdinky v knihách ako napríklad Marie-Curie Sklodowska od autorky Susanna Leonard či Sissi od Allison Pataki. Vďaka akcii Knižný raj* je pri nákupe nad 20€ dostupný aj darček v podobe spoločenskej hry pre deti a dospelých inšpirovanej obľúbeným seriálom Oteckovia.

*Celú ponuku akciových kníh nájdete v kníhkupectve Diderot.

Knižná novinka, na ktorú fanúšikovia slečny Marplovej čakali desaťročia

Slečna Jane Marplová, jedna z najslávnejších postáv kráľovnej zločinu Agathy Christie, sa dodnes teší mimoriadnej obľube. Jej príbehy boli adaptované do podoby divadelných hier, filmov i televíznych seriálov. Teraz sa vracia na knižné stránky prvý raz po štyridsiatich šiestich rokoch, aby vyriešila tucet nových záhadných prípadov, hodných jej bystrého umu a hlbokej znalosti ľudskej povahy.

Knihu s názvom Slečna Marplová 12 nových príbehov si pripravil kolektív autorov so súhlasom dedičov Agathy Christie.

Láska ku knihám však v prípade Dionýza a Ľudmily nekončí v ich útulnom kníhkupectve v srdci mesta Komárno. Dvojica totiž úzko spolupracuje aj s knižnicou Józsefa Szinnyeiho v Komárne a niekoľkými ďalšími knižnicami v okolitých obciach. „Našou úlohou je zabezpečiť, aby sa na police knižníc dostali najnovšie knihy ale i večné klasiky. Je to pre nás veľká česť a zároveň ušľachtilá práca,“ dodáva Dionýz Bölcskei.

Kníhkupectvo Diderot na Tržničnom námestí 4810 v budove Trendu zásobuje čitateľov z Komárna a okolia knihami už od roku 2005. Slovenské knihy a knihy v maďarskom jazyku je možné si objednať aj priamo domov alebo si knižky môžete vyzdvihnúť aj bezplatne na predajni.