Kultúra 2020. 12. 10.

Knihy sú aj naďalej obľúbeným vianočným darčekom medzi Komárňanmi

I keď knihy sú dokonalým darčekom počas celého roka, tak vo vianočnom období sa tento druh darčeka teší vždy najväčšej obľube. V rámci pátrania po obľúbených vianočných darčekoch sme si preto nemohli nechať ujsť návštevu obľúbeného kníhkupectva Diderot, kde sme sa spýtali na nákupné zvyky Komárňanov a tiež sme sa čo-to dozvedeli aj o najvyhľadávanejších výtlačkoch.

Kníhkupectvo Diderot otvorilo svoje brány pred 15timi rokmi a odvtedy sa stalo obľúbeným kníhkupectvom nie len v Komárne, ale aj v okolí. Obchod, ktorý pravidelne rozširuje svoju ponuku o slovenské i maďarské výtlačky, videl vyrásť niekoľko generácií. Za ten čas sa personál stihol priučiť nákupným zvykom „knihomoľov“. „Dospelí pravidelne nosia so sebou do kníhkupectva aj svoje deti a vďaka tomu, že už dlhšie pôsobíme v Komárne, tak tieto deti doslova vyrastajú pred našimi očami. Čo nás výnimočne robí šťastnými je tá skutočnosť, že tieto deti sa k nám neskôr vracajú naspäť,“ hovorí majiteľ kníhkupectva Diderot, Dionýz Bölcskei.

Podľa slov Dionýza začali ľudia nakupovať na Vianoce o už o dva týždne skorej ako bežne a je jednoznačné, že ktoré z kníh sú favoritmi. Napriek tomu, že žijeme v meniacom sa svete, tak knihy majú svoje stále miesto na poličkách. „Stále sú veľmi obľúbené romány ale aj poézia. V rámci tejto dvojice hovoríme o obľúbených žánroch ako sú napríklad krimi, romantika a história. Renesanciu prežíva napríklad aj ezoterika a motivačná literatúra. Veľkým trendom, v posledných rokoch, sú tiež aj knihy, ktoré sú obľúbené na streamovacích službách ako napríklad Netlflix a HBO. Hovoríme tak o seriáloch ako Hry o tróny, Príbeh služobnice alebo Zaklínač,“ hovorí majiteľ o aktuálnych knižných trendoch.

Raz za čas do kníhkupectva zavítajú aj návštevníci, ktorí potrebujú pomoc s výberom darčeka. Vďaka dlhoročným skúsenostiam zamestnancov v kníhkupectve Diderot sa avšak aj takíto návštevníci stretávajú s profesionalitou a odbornosťou pri poradenstve.

Pre jednoduchší výber vhodného darčeka pod stromček si preto Dionýz so svojimi kolegami pripravili zoznam top 5 slovenských a 5 maďarských kníh, ktoré jednoznačne potešia nejedného „knihomoľa“.

  • Jozef Banáš: Nádherná smrť v Altaji
  • Marek Vagovič: Vlastnou hlavou 2
  • Jonas Jonasson: Pomsta je sladká, a.s.
  • Monika Wurm: Nedotknuteľný
  • Danielle Steel: Účinkujúci
  • Havas Henrik: Benkő Laci
  • Kepes András: A boldog hülye és az okos depressziós
  • Jo Nesbø: A birodalom
  • David Attenborough: Egy élet a bolygónkon
  • Fábián Janka: Julie könyvkuckója

Kníhkupectvo Diderot sa oplatí navštíviť pre ich široký výber slovenskej i maďarskej literatúry. Personál sa teší na svojich nových i stálych zákazníkov v budove Trendu na adrese Tržničné námestie 4810. Ponuka kníh je dostupná aj na webe diderot.sk.