Blog 2011. 12. 23.

Ako prežiť

Plná špajza, lákavé, taniermi obložené stoly, pochúťky, ktoré inokedy vidíte len v televízii, zákusky, nad ktorými slintáte spoza výkladu cukrárne a neustáli boj výčitiek svedomia s očami, ktoré akoby nikdy nejedli. Sú tu Vianoce!

Diétologická hrôza
Koniec kalendárneho roka je spojený s najbohatšími sviatkami. Týždne zhonu a príprav vyvrcholia 24. decembra, kedy si sadáme k lahôdkam, na ktoré sa každoročne tešíme. No vtedy sa to nekončí. Obvykle nasledujú dni dojedania takých množstiev nezdravého jedla, aké obyčajne zjeme za niekoľko týždňov.

K tomu treba prirátať rôzne oslavy so susedmi, kamarátmi, kolegami, či rodinou, do ktorých sa zapojí ďalšie jedlo, sladkosti a alkohol. Vy sa potom neudržíte na uzde a prečo by sa potom mala vaša váha? Priemerný Európan priberie počas vianočných sviatkov asi 0,3 kilogramu. Nezdá sa to byť veľa, no málokto ho opäť zhodí a za 10 rokov sú to tri kilogramy LEN vianočného sadielka.

Nevyhladujte sa
Nemusíte sa však obmedzovať na mrkvu s džúsom. Aby sa žravý december neprehupol do diétneho januára, stačí si dávať pozor na niekoľko vecí. Niektorí ľudia sa domnievajú, že keď si počas celého dňa budú odopierať jedlo, večer môžu zhrešiť a nič sa nestane. Nejesť je však horšie ako jesť počas dňa normálne. Navyše keď si sadnete k večeri, alebo idete na jednu z osláv vyhladovaný, nielenže sa necítite dobre, ale sa z vás môže stať monštrum požierajúce všetko, čo mu príde do cesty.

Keď už viete, že večer zhrešíte, dajte si záležať na tom, aby ste aspoň počas dňa jedli tak, ako je zdravé. Na raňajky veľa vlákniny, výdatný obed a nezabúdať na desiatu, olovrant a pravidelné pitie vody, alebo minerálky.

Rozmýšľajte
Trikom, ako zjesť menej na večierkoch, je používať malý tanier na naberanie jedla. Dobré by tiež bolo, keby ste sa nezdržiavali v blízkosti bufetového stola, pokiaľ radi sedíte s rodinou v obývačke, nedávajte nasilu na stôl koláče, alebo salonky. Iba vás budú pokúšať a vy napokon aj tak podľahnete.

Tiež dodržujte zásady, ktoré by ste mali mať na pamäti počas celého roka. Jedzte pomaly, každý kúsok riadne prežujte, veď je to slávnostná chvíľa a nie pretek o to, kto bude mať prvý prázdny tanier! Naberte si menej jedla a radšej si dajte druhú várku, pokiaľ budete mať chuť. Mozgu trvá istý čas, kým si uvedomí, že je žalúdok plný. Pomôže tiež, pokiaľ budete piť viac vody. Síce nie je dokázané, že voda pomáha chudnúť, pomáha však celkom isto plniť žalúdok a spomalí vás v jedení.

Zdravý štart do nového roka
Čo by ste tiež mohli skúsiť, je cvičenie počas tohto sviatočného týždňa. Už zopár minút a cvikov denne vám pomôže zlepšiť si zdravie a zabojovať proti zvýšenému príjmu kalórií. Navyše sa z týždenného mini-programu môže stať pekný a zdravý zvyk, ktorý si prenesiete do nového roka.

Vyjadrite svoj názor