Mix 2019. 07. 14.

Ako znížiť produkciu odpadu v Komárne?

Určite už nejeden z vás sa pohral s myšlienkou zníženia produkcie odpadu. Na internete je mnoho tipov a odporúčaní, ale aké sú možnosti v našom Komárne? Pre ozrejmenie sme sa rozhodli pripraviť vám zopár tipov, kam sa obrátiť alebo ktorou cestou sa vybrať vo svete ekologického zmýšľania.

Kupujte potraviny bez obalov

Možno sa zdá, že ten plast od ľadového šalátu sa v koši zmestí, ale je naozaj potrebný? Nielen malé obchody, ale aj supermarkety vo väčšine ponúkajú bezobalovú zeleninu či ovocie, ktoré dokonca zvykne byť aj lacnejšie ako balené. Ak by ste avšak chceli pomôcť nielen prírode, svojej peňaženke ale aj lokálnym pestovateľom, tak vaše miesto je určite na jednom z trhov, kde okrem všetkého sa môžete spoľahnúť aj na čerstvosť potravín. Takéto trhy v Komárne nájdete napríklad na Železničnej ulici alebo Eötvösa.

Vypestujte si vlastné ovocie a zeleninu

Ak máte záhradu, tak naozaj nie je nad čím uvažovať. Tento rok toho už síce veľa nenasadíte ale myšlienku na vysadenie nejakej koreňovej zeleniny, strukovín alebo drobného ovocia si môžete uchovať do ďalšieho roka. Smútiť nemusíte ani keď nemáte záhradku. Na balkóne v črepníku sa totiž dobre darí napríklad jahodám, cherry paradajkám, chilli papričkám a rôznym bylinkám. Ak ste už avšak stihli tento rok zasadiť svoju úrodu, tak sa na ňu onedlho môžete tešiť a do jesene pre vás nákup ovocia a zeleniny nebude nutnosťou. A keď ste tak urobili napríklad aj na takom netradičnom mieste ako v predzáhradke pri paneláku, tak s týmto nápadom sa do konca júla môžete zapojiť aj do súťaže na Facebookovej skupine Za vedomé Komárno – Tudatos Komáromért.

Potraviny baľte do opätovne použiteľných obalov

Je lákavé a jednoduché zabaliť svoj chlieb a oriešky na obed do plastového sáčku. Lenže veľakrát si ani neuvedomíme a daný sáčok po použití letí do koša. Alternatívou na balenie potravín či už v chladničke alebo na cesty môžu byť napríklad voskované obrúsky od Maja Planet. Na veľký nákup z potravín zas môžete použiť látkové tašky, ktoré sa dajú ľahko poskladať do kabelky a tak budete vždy pripravení na nákup.

Zdroj foto: Maja Planet

Nakupujte u lokálnych výrobcov

Či už ste milovníkom kávy, čokolády alebo korenia či čili lokálne alternatívy týchto produktov nájdete aj v Komárne a v jeho bezprostrednom okolí. Okrem toho, že sa firmy ako napríklad Green Plantation, Choco Maze alebo I Can Spice, tešia úspechu a dôvere v kruhu svojich zákazníkov, je viac než isté, že sú aj veľkým fanúšikom ekologického zmýšľania. Takže ak sa vám náhodou minú zásoby niektorého produktu v krabičke, stačí vám len naskočiť do auta alebo na bicykel a určite vám nový nákup radi naplnia do pôvodných krabičiek.

Objavte udržateľnú módu

Módne odvetvie je známe svojou rýchlosťou, či už výroby oblečenia alebo jeho následného predaja. Tento nekonečný kruh tvorby oblečenia, ktoré sa neskôr hromadí na skládkach avšak môžete zamedziť. Prvým krokom by určite mala byť návšteva second handov, ktoré často ponúkajú nielen značkové ale aj kvalitné a cenovo dostupné kúsky. Novým projektom v meste je tiež Gardrobe Outlet, vďaka ktorému sa nielen môžete zbaviť svojho nechceného oblečenia ale možno práve u vás nájdu domov iné kúsky, ktoré už dlho stáli nenosené v skriniach.

Hýčkajte svoju pokožkou prírodnou kozmetikou

Určite ste už mnohokrát postrehli rôzny druh prírodnej kozmetiky. Tak prečo ju nevyskúšať? Prírodná kozmetika je nie len šetrná k pokožke a vlasom ale i k samotnej prírode, do ktorej sa vracia. Má mnohostranné využitie napríklad v podobe sprchovacích mydiel, šampónov, balzamov na vlasy a rôznych olejčekov. U nás takéto produkty nájdete napríklad už na spomínanom Gardrobe Outlete v stánku LuveNature.

Vráťte sa k starým dobrým čistiacim prostriedkom

Napriek tomu, že istotne nejedna z kúpeľní je preplnená čistiacimi prostriedkami, zamedzenie tohto druhu odpadu patrí medzi to najjednoduchšie. A ani nie je potrebné ísť ďaleko po radu. Stačí sa spýtať našich babičiek, čo používali v kúpeľniach a ich odpoveď bude veľmi prostá v podobe octu a sódy bikarbóny. Obidva sú totiž všestranný pomocníci nielen pri čistení kúpeľne ale aj kuchyne. Okrem toho je sóda bikarbóna aj základom na výrobu domáceho prášku na pranie.

Navštevujte nedeľné burzy

Potrebujete novú motyku, prútený košík alebo záhradnú stoličku? Vaše prvé kroky by nemali viesť do komerčných obchodov, ale skúste dať šancu nedeľnej burze v Komárne na Hradnej ulici. Okrem nechcených vecí z povaly, ktoré sa avšak práve vám môžu zísť, tu môžete nájsť aj domácu zeleninu, ovocie, oriešky, med či mäsiarske výrobky.

Tak čo, presvedčili sme vás, že aspoň trošku ekologicky sa dá žiť aj v Komárne? O svoje názory sa s nami  podeľte v komentároch!