Bezodpadová domácnosť v praxi
Volám sa Aranka Szegi. So svojim manželom a dvoma dcérami bývame v Komárne v bytovom dome na štvrtom poschodí. Narodenie našich detí prinieslo veľa zmien do nášho života. Azda najdôležitejšou zmenou bolo zvýšenie povedomia a zodpovednosti v každej oblasti. Šetrenie prírody bolo pre nás vždy dôležité, teraz sme avšak chceli žiť naše dni zodpovedne a svedomito aj v tejto oblasti. Chceli sme, aby pre naše deti bolo samozrejmé to, čo je zatiaľ pre nás náročné. V tej chvíli sme sa rozhodli pre zmenu. Hlboko verím vo vnútornú zmenu a vedenie príkladom, tak nebolo nič prirodzenejšie ako urobiť primárne zmeny v životnom štýle našej rodiny.
Prvým krokom k bezodpadovej domácnosti bolo separovanie odpadu. Zabezpečili sme si k tomu potrebné kontajnery a pustili sme sa do toho. Znalosti sme nasávali aj v tejto oblasti v procese, tak dnes už pri málo veciach môžeme povedať, že nevieme kam to dať alebo ako s tým narobiť. Aj to sa vyjasnilo až časom, že vlastne triedený „odpad“ ani nie je viac odpadom, nakoľko sa vracia späť do kolobehu. Tam sa z neho stane surovina a tak nie je otázne, že odpad vyhadzujeme v čistej forme. Ako ani to nie je otázne, že všetko čo sa dá separujem, nakoľko sa týmto spôsobom znižuje množstvo komunálneho odpadu a triedený odpad nie je spoplatnený. Nakoľko je väčšina nášho odpadu biologického pôvodu, tak doma kompostujeme a aj týmto spôsobom znižujeme prebytočnú produkciu odpadu.
Čo už dlhšie praktizujeme, avšak nie tak vedome, je konzumácia a konzervácia sezónneho ovocia, zeleniny a mäsa. Snažíme sa všetko jesť vtedy, kedy to má svoje obdobie. Nadbytočné množstvo zas povaríme, pozavárame alebo vyúdime. Tak máme na zimu pripravený domáci lekvár, zaváraniny, kyslú kapustu a údenú klobásu. Potraviny, ktoré konzumujeme sa snažíme zaobstarať si z domáceho chovu alebo pestovania, čo je avšak omnoho drahšie (najmä v prípade mäsa) ale radšej si doprajeme menej ale vo vyššej kvalite. V našej chladničke sa stále nachádza kvások, z ktorého si pečieme chlieb a následne ho skladujeme v chlebovom vrecúšku z miestnej výroby alebo v zapekacej mise.
Aj v oblasti kozmetiky a čistiacich prostriedkov sme sa stali vedomejšími. Pracie prostriedky si vyrábame samy, čo aj s variacim procesom zaberie pol hodinu času. Za tento čas vyrobíme zo zlomku ceny pracieho gélu z obchodov až 8 litrov tekutého pracieho prostriedku. Z týchto prísad bez chémie je možné vyrobiť aj takmer všetky čistiace prostriedky. Namiesto chemických aróm používame esenciálne oleje. Snažíme sa znižovať aj zbytočnú produkciu papierového odpadu, tak používame látkové kuchynské utierky, klasické mopy a tradičné bavlnené vreckovky a umývanie riadu vybavíme lufa hubkou alebo kefou z prírodných materiálov. Vodu zo sušičky tiež zúžitkujeme, a to buď umytím podlahy alebo ju použijeme na spláchnutie toalety, aby sme neplytvali pitnou vodou.
Náš každodenný život zjednodušujú fľaše, termosky, desiatové nádoby alebo nákupné tašky.
Hračky našich detí sú „trvanlivé“ a väčšinu z nich sme kúpili od miestnych výrobcov. Ak z nich vyrastú, podáme ich ďalej ako tiež aj ich oblečenie. Naše oblečenie nakupujeme najmä v second hand-och, fast fashion značkám sa vyhýbame. Spodnú bielizeň a ponožky nakupujeme zo slovenskej výroby, čím znižujeme ekonomickú stopu.
Je dôležité klásť dôraz na skutočnosť, že všetky tieto zmeny sme do našich životov zaviedli postupne. Každý by mal začať zmenu v tej oblasti, ktorá mu je najbližšia, ktorú považuje za svoju. V tomto Vám radi pomôžeme na stránke 480.sk alebo na 480 Facebooka Instagram účtoch.