Blog 2012. 08. 02.

Bi-Kulturalita II

S bratom sme šli domov z divadla a ako sme nastúpili na metro, povedal mi, že vždy, keď nastupuje na metro, čaká, že vypnú svetlá a niekoho strčia pod vlak. Pravdaže, nemyslel to vážne. Narážal tým na Kontroll, asi môj najobľúbenejší maďarský film.

V roku 2003 ho natočil Antal Nimród, ktorý sa narodil v L.A., ale žije v Maďarsku. Film  sa odohráva v budapeštianskom podzemí, na staniciach a vlakoch metra. Osobne sa mi páči pre jeho mix humoru, nonsensu, satiry a temnoty. Ani sa nepokúsim identifikovať jeho žáner. Naposledy som ho videla rozkúskovaný na youtube s anglickými titulkami, takže žiaden problém by s dostupnosťou nemal byť.

Bulcsú, hlavný hrdina, je členom jednej z inšpektorských skupín, ktoré kontrolujú lístky pasažierov. Nastávajú tak vtipné situácie a spoznávajú sa išpektori, náhodní cestujúci a postupne celý podzemný svet metra. Bulcsú ho nedokáže opustiť. Žije tu – jedáva tu, spáva na špinavej dlážke. Nevychádza von. Predtým mal úspešnú kariéru, ale rozhodol sa jej vzdať, lebo bol unavený z neustáleho súťaženia a dokazovania (jeden z mojich najobľúbenejších filmových výrokov*). Prerušil všetky kontakty s vonkajším svetom a jeho jediným normálnym vzťahom je ten, ktorý sa formuje medzi ním a tajomnou cestujúcou, ktorá vždy nosí obrovský medvedí kostým a nikdy si nekupuje lístky.

Jeden z dôvôdov, prečo sa mi film páči, je, že Sofi je sympatická. Väčšinou sú ženské postavy, do ktorých sa hlavní mužskí hrdinovia zamilujú, pipky. Volám ich tak. Ale Sofi je fajn. Je spríjemnením filmu, ale aj Bulcsú-ho života. Ten je celkovo, ako jeho skupina, smoliar. Sem-tam ho zmlátia agresívni cestujúci, niekedy členovia rivalskej skupiny. Napätie aj nezmyselnosť podčiarkuje, napríklad, súťaženie v utekaní pred polnočným vlakom.

Keď vlak prejde ďalšieho cestujúceho (ako aj v úvode), vedúci si uvedomia, že ide o sériu vrážd, a na scéne sa objavuje neidentifikovaná postava, Árnyék (Tieň), ktorý nosí čiernu koženku ako Bulcsú a sáca vyhliadnutých cestujúcich pod vlak. Po tom, ako z vrážd obvinia Bulcsú-ho, nastáva medzi dvomi postavami konflikt. Vysvetlenie nechávam otvorené. Páči sa mi aj verzia, že Árnyék je Bulcsú-ho schizofrenické temné druhé ja.

Je tu zastúpených dobrých pár známych maďarských hercov, čo filmu iba dodáva na kvalite a tiež nepôsobí tak undergroundovo. Nevýznamnú postavu vo filme hrá aj Lajos Kovács, ktorého môžete poznať z videa Karma Police od Radiohead-u.

„Amikor már évek óta úgy kelsz föl, hogy minden áldott nap, minden csatát meg kell nyerni, mindig be kell bizonyítani hogy te vagy a legjobb… Elkezdtem félni, mi van ha nem én vagyok a legjobb. Nem akartam félni.“

„Keď sa už celé roky budíš každé božie ráno s tým, že každú bitku treba vyhrať, že vždy treba dokazovať, že si najlepší… začal som sa báť, čo ak nie som najlepší. Nechcel som sa báť.“

Nicc