Blog 2012. 09. 20.

Bi-Kulturalita VII

Pred niekoľkými týždňami som vám spomínala koncert Richarda Müllera. Pravdou je, že Müllera považujem za najlepšieho súčasného slovenského hudobníka. Vraj keď sa ho raz opýtali s ktorým svetovým hudobníkom, živým či mŕtvym, by chcel spolupracovať, odpovedal, že s Gáborom Presserom.

Neviem, či je to pravda. Sama som daný rozhovor nikdy nečítala, ale čítala som jeden, kde sa vyznával zo svojej lásky k Presserovej hudbe. Napriek tomu, že, ako sám povedal, po maďarsky nerozumie ani slovo. Veľmi ma to vtedy prekvapilo. To, čo mne imponovalo najviac na Presserovej hudbe, boli texty. Až pri ďalšom počúvaní som si uvedomila, že hudbu má aspoň takú dobrú ako texty.

Gábor Presser / Presser Gábor začal hrať na klavíri ako štvorročný. V 19-tich vstúpil do Omegy a napísal zopár ich najväčších hitov. O pár rokov vystúpil a založil Locomotiv GT, asi najslávnejšiu maďarskú skupinu všetkých čias. Medzitým vstúpil aj do divadelníctva. Vydal nejaké tie vlastné albumy. Písal hudbu pre kopu maďarských interpretov, ako Zorána, Katona Klári a Rúzsa Magdolna. Dokonca spolupracoval aj s naším Andrejom Šebanom (ktorý bol v Bankete s Müllerom). Okrem divadiel písal hudbu aj pre filmy. A okrem hudby písal aj texty.

Možno ste minulý týždeň zachytili, že druhého septembra je v Maďarsku Deň maďarskej piesne. A možno ste si mysleli, že je to nejaký starý ľudový sviatok. Ale nie je. Deň maďarskej piesne bol Presserov nápad a začal sa oslavovať až v roku 2008.

Už som sa asi zmierila s tým, že zrejme nikdy nebudem počuť naživo The Rolling Stones, ale Pressera vidieť jednoducho musím. Neviem, či aj vy mávate tie panické predstavy o tom, že každý skvelý umelec, ktorého poznáte, veľmi pravdepodobne zomrie ešte kým vy budete žiť – čo je ešte pravdepodobnejšie ak máte 20, a obdivujete ľudí, ktorí majú okolo 60-ky.

Takže Presser možno je tým živým či mŕtvym hudobníkom, s ktorým chce Müller spolupracovať, ale určite je tým hudobníkom, ktorého ja chcem ešte vidieť. Čo tak na najbližších Komárňanských dňoch?

Dovtedy si asi budem musieť vystačiť s platňami…

Vyjadrite svoj názor