Mesto 2015. 02. 02.

Clowndoctors, natáčanie a rozžiarené detské očká v nemocnici

Všeobecná nemocnica Komárno, ktorú prevádzkuje nezisková organizácia FORLIFE a manažérsky riadi spoločnosť AGEL SK 2. februára privítala na detskom oddelení klaunov z Občianskeho združenia ČERVENÝ NOS Clowndoctors, ktorí svojim príchodom rozžiarili očká najmenším pacientom. Prostredníctvom profesionálnych zdravotných klaunov priniesli na oddelenie radosť, smiech a dobrú náladu.

Clowndoctors svojim dnešným programom rozveselili a zaujali aj zamestnancov komárňanskej nemocnice. „Na detskom oddelení je momentálne 16 pacientov všetkých vekových kategórií od batoliat do 19 rokov, ktorým sa po príchode klaunov rozžiarili očká a celé oddelenie bolo zrazu plné smiechu,” povedala vedúca sestra Eleonóra Mészáros s tým, že sú vďační Občianskemu združeniu Červený Nos za takúto obetavú a nezaplatiteľnú prácu, ktorá prináša deťom psychickú pohodu, radosť a humor na oddelení.

Medzi dnešnými klaunmi bola aj slečna Timea Till, ktorá sa nedávno vrátila z utečeneckého tábora v Jordánsku, kde pôsobila ako zdravotná klaunka tri týždne v rámci medzinárodného projektu Emergency Smile. „Timea je našou dlhoročnou klaunkou, ktorá zasvätila celú svoju dušu i telo nášmu Občianskemu združeniu Červený Nos. Dnes o nej prišla do Všeobecnej nemocnice Komárno natáčať filmový dokument mladá americká filmárka Mary Reilly Dowd, ktorá zobrazuje snahu priniesť smiech a radosť na tváre detí v utečeneckom tábore. Bude to inšpiratívny dokument o prežití a ľudskosti. V dokumente s názvom Jazyk smiechu (The Language of Laughter) sa zameriava aj na slovenskú zdravotnú klaunku Timeu, ktorá už po druhýkrát pomáhala prekonať ťažké chvíle deťom v Jordánsku. Reilly Dowd pracovala v CNN, ABC News, Al Jazeera America a The Fiscal Times. Toto je jej prvý film a splnený sen,” uviedla z OZ. ČERVENÝ NOS Clowndoctors Hana Bieliková.

zdravotní klauni v akcii

Pre choré detičky sú vždy zdravotní klauni príjemným prekvapením a vytrhnutím zo stereotypu a čiastočne aj zo smútku po rodičoch a domove. „Bola to naozaj veľká radosť pozerať sa na udivené tváričky našich detí,” dodala vedúca sestra.

Občianske združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors už desať rokov prináša radosť a smiech do nemocníc po celom Slovensku. Formou humoru pacientov odpútajú od strachu, napätia a od úzkosti spojenej nielen s liečbou, ale aj z neznámeho prostredia, kde im chýbajú ich najbližší.

Detské oddelenie v rámci komárňanskej nemocnice bolo založené v roku 1947. Oddelenie má 30 lôžok s 2, 3 a 4-posteľovými izbami, kde je možné hospitalizovať v spoločnej izbe s deťmi aj sprevádzajúce osoby, podľa potreby je k dispozícii 5 lôžok pre doprovod. Detskí pacienti majú k dispozícii aj jedáleň s herňou a TV, knižnicu. Na oddelení sú dve nadštandardné izby, ktoré majú vlastné sociálne zariadenia, sú vybavené chladničkou, mikrovlnnou rúrou a TV. Na troch izbách sa nachádza vanička na kúpanie dojčiat.

Marta Csergeová,
tlačová hovorkyňa AGEL SK a.s.