Mesto 2018. 02. 12.

Komárňanská nemocnica podporí Valentínsku kvapku krvi

Oddelenie hematológie a transfuziológie vo Všeobecnej nemocnici Komárno, prevádzkovanej neziskovou organizáciou FORLIFE a manažérsky riadenej skupinou AGEL, pozýva všetkých dobrovoľníkov na mimoriadny odber krvi.  

Oddelenie hematológie a transfuziológie podporí celoslovenskú kampaň, ktorá pravidelne oslovuje širokú verejnosť. Tohtoročná kampaň na oslovenie darcov krvi začne 12. februára a potrvá až do 16. marca.

,,Organizované darovanie krvi zabezpečujeme pravidelne každý pondelok a piatok od 7:00 hod. do 11:00 hod., záujemci môžu prísť priamo do nemocnice. Podľa rozpisu zabezpečujeme v spolupráci s miestnymi spolkami Slovenského Červeného kríža výjazdové odbery. Spravidla ide o stredy a štvrtky,“ uviedla MUDr. Enikő Radi primárka hematologicko-transfúzneho oddelenia.

,,Lekár musí pred odberom dobrovoľníka vyšetriť, podľa údajov z dotazníka sa cielene pýta na jeho zdravotný stav a životný štýl, rozhoduje o možnosti alebo vylúčení z darovania. Darcovi je urobený krvný obraz, zistí sa krvná skupina. Po odbere prichádzajú na rad vyšetrenia pečeňových testov a infekčných markerov,“ popísala  MUDr. Enikő Radi.

Neraz život človeka závisí aj od dostatočných zásob transfúznych prípravkov. Kritériám darcovstva vyhovuje približne 25% obyvateľstva, pracoviská transfúznych staníc však navštevuje oveľa menšie percento populácie.

,,Viacnásobných darcov, ktorých evidujeme v registri, voláme  pomocou sms správ alebo telefonicky. Novodarcov oslovujeme hlavne prostredníctvom elektronických médií, zúčastňujeme sa rôznych športových a kultúrnych podujatí, navštevujeme školy a všemožne propagujeme význam darcovstva,“ doplnila MUDr. Enikő Radi.

Darovať krv môže iba zdravý človek, ktorý dovŕšil 18 rokov a nedosiahol 60 rokov. Jeho telesná hmotnosť musí presiahnuť 50 kilogramov. Darcovia by mali dbať na dostatočný spánok, ráno by mali vypiť aspoň liter tekutín (čaj, minerálka, káva) a zjesť ľahké raňajky.

Oddelenie hematológie a transfuziológie úzko spolupracuje so Slovenským Červeným krížom pri nábore darcov krvi.

Všeobecná nemocnica Komárno je jedným z najvýznamnejších poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v regióne. Poskytuje liečebno-preventívnu starostlivosť pre takmer 110 000 obyvateľov spádového územia okresu Komárno. Odbornú zdravotnú starostlivosť poskytuje nemocnica pacientom na 11 lôžkových oddeleniach, 3 jednotkách intenzívnej starostlivosti, v 23 ambulanciách a 10 oddeleniach spoločných liečebných a vyšetrovacích zložiek.

Mgr. Alžbeta Sivá,
tlačová hovorkyňa AGEL SK a.s.