Blog 2011. 12. 03.

NÁZOR: Ďakujeme, odíďte!

Nechcem, aby ma ošetroval lekár, ktorý si nectí život svojho pacienta a zdravie svojho kolegu.

Ústupok vlády pred lekárskymi odborovými bossmi je víťazstvo bezcharakterných vydieračov, ktorí niekoľko dní držali a zrejme ešte budú držať celú našu spoločnosť za gule a v napätí. Napriek tomu, že vedenie štátu a LOZ podpísali dnes v noci memorandum o úprave pomerov v zdravotníctve, lekárom ešte nastúpiť do práce neodporúčajú – najprv chcú vidieť a prehodnotiť pracovné zmluvy. Situácia v nemocniciach tak na pár dní ešte zrejme ostane kritická.

Samozrejme, lekári nie sú dnes (a nebudú ani zajtra) ohodnotení adekvátne tomu, aké riziko podstupujú a aká je náročnosť ich profesie. No zároveň je potrebné dodať, že ‚za vodou‘ nie sú ani učitelia, policajti, hasiči, smetiari, atď. Môžeme tak očakávať, že hasiči prestanú hasiť požiare, policajti nebudú chodiť na tiesňové volania a učitelia budú dávať iba päťky, aby si vybojovali z neexistujúcich verejných finančných zdrojov vyššie odmeny.

Slovenský štát spravil nebezpečný precedens, keď dovolil bezcitným jednotlivcom ohrozovať životy pacientov a zdravie svojich kolegov, ktorí nás nemohli nechať bez zdravotnej pomoci. Hazard, akému vystavili ľudí, ktorí sa na nich spoliehajú je jednoznačne morálne neúnosný! Najväčšiu škodu samozrejme spôsobili pacientom a to najmä tým, ktorí možno dlhé mesiace čakali na operáciu, no museli ju znova posunúť.

Ďakujeme tým lekárom, ktorí na vydieračské metódy nepristúpili a ťahali neľudské služby miesto svojich kolegov, ktorí sa rozhodli na službu nenastúpiť.

A tým, ktorí si na drzovku navzájom podpisovali PNku, aby nemuseli nastúpiť do služby, želáme skoré uzdravenie, aby mohli čím skôr odcestovať za prácou tam, kde sa majú lekári lepšie. Možno ich tam naučia aj riadne pracovať a držať si ľudský prístup k pacientovi.

Zároveň sa pripájam k výzve, aby tí, ktorí odmietli nastúpiť za núdzového stavu do služby, zverejnili svoje mená!

TEXT: Tomáš Kottra