Blog 2014. 05. 31.

NÁZOR: Komu bude chýbať stará Veža?

O tom, že sa pri Vodárenskej veži pohybujú robotníci, sme vás už informovali. Pamiatku, ktorá chátrala na vrchole kopčeka pri Strednej priemyselnej škole, sa rozhodli opraviť ľudia zo súkromného sektora. KONEČNE! Prečo sa o ikonu mesta nezaujímali primátori a poslanci v posledných troch-štyroch volebných obdobiach, je na inú polemiku.

Isté ale je, že pri „Veži“ sa v tme vytvorila komunita mladých ľudí, ktorí obnovou pamiatky nadšení až tak nie sú. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ide iba o akési tínedžerské živly, alkoholikov, ľudí závislých na drogách a podobne. Nieje to tak celkom pravda, aj keď…

Komárňanský bloger Gerzson upozornil v jednom zo svojich blogov na akciu, ktorú ľudia propagovali cez Facebook. Išlo o event, ktorý upozorňoval na to, že decká už nebudú mať kde piť. „Posledné chlastački“ sa ale krátko po zverejnení blogu z éteru vytratili aj spolu s názormi, ktoré dehonestovali rekonštrukciu Vodárenskej veže. Akokoľvek smiešne, či smutne to vyznie, všetci sme si vedomí toho, že decká dnes začínajú s alkoholom ešte pred osemnástkou, podaktoré oveľa skôr. A aj preto tam niektorí trávili „celé mládí“. Hoci rodičia so mnou nebudú súhlasiť, trochu víkendového alkoholu, či ranná cigaretka pred školou nieje tak zásadný problém, ako iné veci, ktoré sa tu diali. Nebudeme si klamať, kopa z nás sem v istej etape dospievania chodila.

szomoru

Odvrátená strana veže ale ponúkala útočisko aj takým, ktorí siahali po tvrdších drogách, čoho dôkazom je aj ilustračná fotografia z apríla minulého roka. O tom, čo všetko sa tu v tme dialo – od pitia, cez požívanie drog, krádeže, až po znásilnenia – sme počúvali roky. Niektoré story pravdivé, iné zrejme vymyslené. Každý kto sem chodil bol vytavený riziku.

Ak všetko pôjde ako má, čoskoro bude Vodárenská veža a jej okolie kultúrne, osvetlené, zabezpečené kamerovým systémom. Ľudia „vyzbrojení“ injekčnými striekačkami, alebo nebezpečnými úmyslami sa tak budú musieť pobrať inam.

Teraz sú na ťahu predstavitelia mesta a mestskej a štátnej polície, aby nedovolili týmto živlom usadiť sa trebárs v Matičnom parku. Ak ale bude ich činnosť taká „skvelá“ ako doteraz, čochvíľa sa „chlastački“ a tie horšie aktivity presunú inam.

TEXT: Tomáš Kottra