Blog 2012. 12. 01.

NÁZOR: Fico a odbory os*ali učiteľov

Učitelia sa dlhé roky neozývali. Keď prišlo na lámanie chleba, spravil si SMER zo štrajku politickú agendu napriek tomu, že je vo vláde.

Keď som takto pred rokom napísal svoj názor na štrajk lekárov, dostal som naň veľa súhlasných, no aj nesúhlasných názorov (bohužiaľ sa pri prechode na nový web stratili). Vyjadril som v ňom obrovský nesúhlas s tým, akým spôsobom sa lekárske odbory rozhodli pustiť do štrajku. Ich akcia bola natoľko agresívna, že paralyzovali systém zdravotníctva a traumatizovali spoločnosť.

Už vtedy som jedným dychom naznačil, že nie sú jediní, ktorých sa nízky životný štandard v porovnaní „so západom“ týka.

V čom je ale rozdiel, že po roku podporujem štrajk? Školstvo je dlhodobo poddimenzované, učitelia nemajú štatút a ohodnotenie, aké by si zaslúžili, vládne v ňom neustály chaos a keby školy týždeň neučili, ale trebárs len dávali na deti pozor, nikto by si neodniesol trvalé zdravotné následky, čo sa o štrajku lekárov z konca roka 2011 povedať nedá.

Všetci dobre vieme, aké bratríčkovanie funguje medzi stranou SMER a odbormi. Bývalý šéf odborov Saktor sa s podporou Fica za zásluhy počas druhej Dzurindovej vlády dostal na kreslo primátora Banskej Bystrice a ako správny socialista za sebou nechal rozvrátené mesto.

O to väčšie bolo prvotné prekvapenie, že sa učiteľské odbory pohli a začali organizovať protesty a štrajky. Forma už samozrejme zodpovedá vopred stanovenému mocenskému plánu. Nielenže bola angažovanosť škôl mizivá, až smiešna, ale všetci hneď vyhlásili, že sa bude štrajkovať iba do stredy. V tom momente boli vďaka odborom učitelia každému na smiech.

Následne zostúpil z nebies premiér Fico a miesto svojich doterajších tvrdých vyjadrení voči učiteľom a ich požiadavkám, sadol si s odbormi za rokovací stôl a začal hľadať v rozpočte rezervy. Medzitým sa potvrdila náklonnosť odborov k SMERu. „Preceda“ Ondek kandidoval v komunálnych voľbách s podporou SMERu. O čom sa dvaja SMERáci asi tak dohadujú?

Kde zlyhali odbory?
* nezorganizovali dostatočnú účasť v štrajku
* vedenie odborov slabo komunikovalo s nižšími funkcionármi
* vopred si určili konečný termín štrajku
* nedržali sa základných požiadaviek
* nechali učiteľov strácať plat i platené odvody, pričom by sa riešenie tohto problému dalo nájsť

Podľa neoficiálnych informácií by mohla svetlo sveta uzrieť dohoda o 7,5% percentnom zvyšovaní platov. Na ostatné požiadavky učiteľov sa akosi zabudlo. Hlavne, že si ku svojim 500 eurám môžu učitelia pripočítať ďalších 30 a pomôcky či materiály pre svoju výučbu naďalej financovať zo svojho. Už na to majú.

Ondek a jeho ľudia zlyhali na celej čiare. Organizačne i komunikačne. Nikto presne nič nevedel, informácie išli najprv cez médiá a učitelia prichádzali o časť svojej mzdy. Navyše, nikto nevie ani dnes, o čom sa páni rozprávali a na čom sa dohodli. Teraz to vyzerá tak, že dačo bude. Som zvedavý, kto si aké zásluhy pripíše. Nezabudnite potom zahlasovať za SMER vo voľbách.

Otázka ale znie inak- Išlo o zlyhanie a flagrantný prístup odborov, alebo o dopredu napísaný scenár? Pretože výsledkom tohto štrajku sú ešte menej cenení a ešte viac deprimovaní pedagógovia.

Tomáš Kottra