Blog 2013. 02. 16.

NÁZOR: Škandalizovanie nemocnice v Komárne je hnus

Televízia Markíza ponúkla v piatok 15- februára reportáž z Komárna. Nenahraditeľné informácie, ktoré redaktorka ponúkla, „žral“ každý so zatajeným dychom. Ako sme ale zvyknutí, veci nie sú celkom tak, ako sa na prvý pohľad zdajú. 

nemocnica sanitka

Reportáž redaktorky televízie Markíza Denisy Czibulky je postavená na skutočnosti, že „V Komárne jazdí aj sanitka, ktorá nemá okná.“ Tie mali byť podľa informácií televízie poškodené nehodou.

Samozrejme, každý je okamžite zhrozený a pobúrený postupom nemocnice, ktorá zjavne absolútne nedbá o zdravie ľudí, ktorých v nej preváža. Predstava, že v sanitke bez sklenených výplní, len s nejakým sáčkom leží počas prevozu do nemocnice ťažko ranený pacient, je otrasná. Pocit zhrozenia vyšperkuje zahlásením: „Vidíte dobre. Aj takéto sanitky prevážajú pacientov v 21. storočí.“ 

Následne sa ale divák dozvie, že jeho emócie boli absolútne zbytočné. Pravda je totiž taká, že vozidlo využíva nemocnica na nadštandardný prevoz pacientov v rámci rozsiahleho areálu komárňanskej nemocnice z oddelenia na oddelenie, pokiaľ to potrebujú. A to miesto toho, aby ich vozili na pojazdných lôžkach v snehu. Náklady im pri tom zdravotná poisťovňa neprepláca. Navyše, priamo od personálu dostáva redaktorka informáciu, že sklenená výplň je objednaná a čaká sa na dodávateľa, pričom nemôže zabezpečiť iné vhodné vozidlo.

Vzhľadom k tomu, že redaktorka nenašla nijaké dôkazy o tom, že by bola sanitka používaná aj na iné účely, alebo výplň doteraz objednaná nebola, Všeobecnej nemocnici v Komárne veríme.

A tak miesto toho, aby snaha o pohodlie pacientov bola ocenená, je z nej ďalší škandál. Vzniknutá situácia nie je ideálna, no bulvarizácia a škandalizácia (hlavné nástroje moderného televízneho spravodajstva) z nej robí hotové nešťastie. A „jedinečná sanitka“, ako ju nazvala tamojšia redakcia, jazdiaca po Komárne napokon vôbec nejazdí po Komárne…

TEXT: Tomáš Kottra

Reportáž si môžete pozrieť na stránke tvnoviny.skSamozrejme, najprv si musíte prečkať dve video reklamy.