Blog 2014. 10. 30.

NÁZOR: Komunálnymi voľbami 2006 šliapali Komárňania po demokracii

Nacionalizmus, šovinizmus, osočovanie a volebné podvody. Komárňania urobili komunálnymi voľbami dieru do sveta i demokracie.

Imre Andruskó a Tibor Bastrnák vyzývali k nacionalizmu, okresný súd uznal dve ženy vinné z marenia volieb. Aj takto sa dajú zhrnúť udalosti, ktoré charakterizujú komunálne voľby v Komárne z roku 2006.

Pred ôsmimi rokmi bola v hre sedmička kandidátov na primátora. Privysoký počet tých maďarských bol vtedy tŕňom v oku členov strany SMK, z ktorej paradoxne vzišli až traja. Oficiálny nominant strany Lajos Maurovich Horvat a člen strany Miklós Csintalan (kandidoval ako nezávislý). Tibor Bastrnák sa dostal do absurdnej situácie. Bol síce primátorom za stranu SMK. no pretože strana nominovala iného kandidáta a kandidovať sa rozhodol aj T. Bastrnák, pozastavili mu členstvo. Kandidoval teda ako nezávislý. Neskôr zo strany vystúpil a spolu s Bélom Bugárom zakladal Most-Híd.

„Csintalan ohrozuje, aby Komárno malo maďarského primátora. Ako člen SMK nenaznačil svoj zámer kandidovať, nemá morálne právo sa uchádzať o priazeň voličov,“ napísal v novembri 2006 podľa TASR Imre Andruskó do Komárňanských listov. Citoval dokonca slová komárňanského historika Zoltána Szénássyho: „Komárno, slobodné kráľovské mesto, si nesmie dovoliť, aby sa dostalo spod vlády Maďarov.“ Tibor Bastrnák mal vo svojich predvolebných propagačných materiálov podľa informácií TASR zájsť ešte ďalej a označiť nemaďarského kandidáta slovami „záľudný nepriateľ.“

„Občania musia rozhodnúť, či bude primátorom niekto, koho podporujú spoločenské skupiny zahrávajúce sa so slovenským nacionalizmom,“ hlásal Bastrnák, ktorý sám však zjavne udieral na nacionalistickú strunu a aj v roku 2014 stál za spojením strán SMK a Most-Híd. Popredný predstaviteľ SMK v Komárne a kandidát za poslanca Attila Petheő zdôvodnil spojenie známou frázou „vrátiť Komárno do maďarských rúk.“

Dnes sedí Imre Andruskó v mestskom zastupiteľstve, už ako člen strany Most-Híd, ktorá sa definuje ako strana spolupráce. Zároveň podporuje kandidáta strany, z ktorej vystúpil a ktorá podľa Bélu Bugára opakovane poškodzovala bilbordy ich kandidátov v Komárne, či telefonátmi ovplyvňovala ich mienku a rozhodnutie zúčastniť sa. „Z maďarských telefónnych čísel volali voličom do Komárna, aby nešli voliť,“ povedal B. Bugár na tlačovej konferencii a dodal, že očakáva oveľa tvrdšie konanie zo strany SMK. Andruskó i Bastrnák sú kandidátmi za poslancov, pričom Bastrnák odstúpil v prospech kandidáta SMK Czíriu Attilu.

V roku 2006 vyhral voľby napokon Tibor Bastrnák. V prospech prvého neúspešného kandidáta Antona Mareka sa vtedy ešte pred voľbami vzdal Tibor Mayer (kandidoval za Slobodné fórum Zuzany Martinákovej), kandidovali aj vtedajší a dnešný prednosta mestského úradu Štefan Pásztor a nominant Strany priateľov vína Ladislav Nagy.

Súčasný primátor Anton Marek v roku 2006 podal podnet pre podozrenie z marenia volieb. Výsledkom bolo, že o štyri roky na to obvinil vyšetrovateľ tri ženy z marenia volieb a v roku 2013 okresný súd v Komárne dve odsúdil. Obe dostali pokutu vo výške 500, resp. 700 Eur, rozsudok sa zaobišiel bez širšej medializácie, hoci podľa záverov vyšetrovania došlo k zmanipulovaniu 15 hlasov ľudí, ktorí sa v skutočnosti volieb nezúčastnili. Bastrnák vyhral voľby o 23 hlasov.

Je dôležité, aby sme si vzali z roku 2006 ponaučenie. Nikde inde na Slovensku sa takýto volebný cirkus neodohráva, iba u nás! Je na volebných komisiách, aby dohliadali na voľbu primátora a poslancov, veď to sú ľudia, ktorí by za nás mali bojovať ako prví! No zatiaľ sa zdá, že kandidáti a zvolení politici už roky bojujú iba medzi sebou, či sami so sebou, pričom ich jedinou kvalifikáciou je ich národnosť.

Tomáš Kottra

Názor vydavateľa sa nemusí zhodovať s názorom autora.