Kultúra 2018. 05. 22.

ĎALŠÍ ROČNÍK TRADIČNÉHO STRETNUTIA – Trojstretnutie Blansko, Budapešť, Komárno

AHOJ-NAZDAR-SZIA

Posledný aprílový týždeň sa na Základnej škole Jána Amosa Komenského v Komárne po chodbách ozývala vrava a spleť troch rôznych jazykov. Pravdaže, u nás nič nezvyčajné, veď sa konal už XI. ročník stretnutia našej vyšehradskej skupiny.

Základná škola Batthyány Ilona Általános Iskola, Základní škola T.G.Masaryka v Blansku a tá naša si navzájom zmerali sily v atletike, futbale, basketbale, prehadzovanej a stolnom tenise. Tesné súboje, zápasy plné zvratov a napätia, výdych, radosť a smútok. Nezáležalo, či je to áčka, béčka alebo céčka, v tímových súťažiach sme ťahali za jeden povraz. Vieme však aj oceniť kvalitu súpera a nejaká tá prehra nás dlho nemrzela, hráme predsa fér. Veď tých víťazstiev bolo dosť. Vďaka ústretovosti organizátorov sa naši partneri mohli zapojiť do programu Komárňanských dní v rámci pretekov Mladý záchranár civilnej ochrany, ktorým dali punc medzinárodnej súťaže. Počas troch dní sa 160 súťažiacich zúčastnilo 23 disciplín, rozdali sme 213 medailí a 33 pohárov.

Šport dopĺňali aj aktivity zamerané na tvorivosť. Tento rok bola spoločná téma:

Keďže Trojstretnutie nie je len o súťažení, ale hlavne o spolupatričnosti, hľadaní nových priateľstiev, získavaní skúseností  a zdieľaní myšlienok, poukazovali sme naše mesto, prešli sme sa  pevnosťou, či si iba tak spolu posedeli a podelili sa o svoje zážitky, názory. Nabitý program sme zakončili zaslúženým relaxom vo wellnesse.
známe rozprávky našich susedov.  Menší žiaci sa zapojili výtvarným spracovaním  populárnych maďarských a českých rozprávok. Väčší žiaci vytvorili postery, ktoré museli spracovať tak, aby im rozumeli všetci partneri.  Blízkosť slovenského a českého jazyka sme dopĺňali  našou prednosťou – znalosťou maďarského jazyka, a keď nie ináč, tak aj angličtina sa nám zišla. Tí najväčší žiaci sa museli popasovať s vytvorením hudobného rapu. Kreatívnosť a originálne spracovanie Miazgovcov, príbehu o lišiakovi Vukovi či nášho “Ako išlo vajce na vandrovku” nenechalo nikoho na pochybách, že v každom z nás je ukrytý talent.

A viete ktorá informácia naštartovala komunikáciu medzi žiakmi z troch rôznych krajín? Áno, pravdaže, bolo to heslo na wifi.

Na budúci rok opäť dovidenia.

ZŠ J. A. Komenského