Mesto 2012. 12. 05.

Ďalšia loď z Komárna šla ku dnu v Turecku (Update 15:00)

Pri tureckom pobreží v blízkosti Istanbulu sa vplyvom silnej búrky potopila nákladná loď vyrobená v Komárne. Tú v roku 1976 vypustili tunajšie Závody ťažkého strojárstva na vodu ako riečne plavidlo, no s možnosťou vyjsť aj na more.

Záchranárov vyhodilo na pobrežie, minimálne dvaja zomreli. FOTO: www.zaman.com

Tragédiu potvrdili oficiálne aj úrady, médiá informoval turecký minister dopravy Binali Yıldırım. Zachrániť sa podarilo štyroch členov posádky, ktorú tvorili jedenásti Ukrajinci a jeden Rus. Úmrtie prvej obete potvrdili, muž skonal pri leteckom prevoze do bezpečia. Loď sa plavila pod vlajkou štátu Svätý Krištof a Nevis z Ruska do Turecka, viezla uhlie.

Záchranné práce boli sprevádzané veľmi zlými poveternostnými podmienkami, ktoré napokon zrejme spôsobili skazu plavidla Volgo Balt 199 . Jedna zo záchranárskych lodí bola vetrom a vlnami nešťastne vyhodená na skaly. Dvoch záchranárov už vyhlásili za mŕtvych, zvyšní traja sú spolu zo zvyškom posádky vyhlásení za nezvestných.

Volgo nebola jediná loď, ktorá šla včera ku dnu. Okrem nej, podľa zatiaľ dostupných informácií, sa do problémov pre zlé počasie dostala aj ďalšia loď. “Podmienky na záchranné práce sa naďalej zhoršujú,” povedal minister Yıldırım. V ohrození sú aj ďalšie lode v oblasti, mnohé menia kurz.

Update 7:00

Ráno prinieslo zatiaľ zmiešané správy z Turecka. Súčasná bilancia je 5 zachránených, z ktorých jeden námorník zrejme zomrel pri prevoze. Sedem námorníkov z plavidla Volgo Balt 199 je stále nezvestných.

Postupne sa objavili aj správy, že lode spoločnosti Valship, ktorej patrí aj Volgo, sú vo veľmi zlom technickom stave a posádka pravidelne čaká na výplatu dlhšie, ako sa patrí.

Update 15:00

Ruské médiá priniesli informáciu, že na lodi Volgo Balt 199 boli dvaja občania Ruskej federácie a nie jeden, ako sa hovorilo doteraz. Jeden je medzi štvoricou zachránených, druhý je stále nezvestný. Loď prepravovala asi 3 300 ton uhlia z Ruska do Antálie potopila sa vplyvom zlých poveternostných podmienok asi 19 kilometrov od Istanbulu.

Vyjadrite svoj názor