Mesto 2012. 02. 28.

Lodenice Komárno rokujú s vládou, potrebujú záchranné koleso

Vedenie firmy Slovenské lodenice, a.s. Komárno (SLK) rokuje s predstaviteľmi vlády o možnej pomoci tejto spoločnosti. Po rokovaní s odborármi a poslancami Národnej rady SR uviedol generálny riaditeľ spoločnosti SLK Peter Bulla.

Slovenské lodenice Komárno totiž ohlásili na úrade práce hromadné prepúšťanie 300 pracovníkov. “Je fér nechať prebehnúť tieto rokovania, vytvoriť priestor vláde, aby našla najsprávnejšie možnosti pre to, akú formu pomoci zvolí,” povedal šéf spoločnosti. Vláda má podľa neho záujem pomôcť Slovenským lodeniciam. “Len potrebujeme určitý čas na komunikáciu a nájdenie vhodného riešenia,” dodal Bulla.

Šéf OZ Kovo Emil Machyna upozornil na to, že po hromadnom prepúšťaní v Slovenských lodeniciach by nezamestnanosť v regióne stúpla veľmi vysoko a priblížila by sa k hranici 20 %. “Hľadáme možnosti cez vládu a cez štátne inštitúcie, ako je napríklad Eximbanka, akým spôsobom je možné nájsť riešenie na to, aby výroba mohla ďalej pokračovať,” uviedol. Rozhodnutia o pomoci firme sa podľa Machynu musia prijať najneskôr do konca apríla.

V súčasnosti vo firme pracuje 289 kmeňových zamestnancov a zhruba 100 externých pracovníkov. Vedenie firmy predpokladá, že ku koncu februára stratí zamestnanie 25 kmeňových a väčšina externých pracovníkov, teda približne 120 zamestnancov. Počas ďalších dvoch mesiacov sa počet zamestnancov zníži na 70, čo predstavuje prepustenie ďalších 190 pracovníkov.

Podľa minulotýždňového vyjadrenia podpredsedu predstavenstva Slovenských lodeníc Romana Skalu je záujem nemeckých zákazníkov o stavbu dvoch námorných nákladných lodí stále aktuálny, ale len za pomoci ich predfinancovania poskytnutím poistenia, resp. úveru prostredníctvom Eximbanky. Ak banka financie neposkytne, môže okrem zamestnancov firmy stratiť prácu aj množstvo pracovníkov vo firmách naviazaných na Slovenské lodenice, čo podľa odhadov môže byť 500 až 600 ľudí.

Spoločnosť Slovenské lodenice Komárno, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri SR od októbra 2000, eviduje základné imanie vo výške 8,96 mil. €. Zaoberá sa vývojom, výskumom, projekciou a konštrukciou lodí a plávajúcich zariadení, ako aj prenájmom lodí, lodných zariadení, strojov, prístrojov a motorových vozidiel, okrem malých plavidiel a športových plávajúcich zariadení. Vykonáva obchodnú činnosť so strojárskymi výrobkami a zariadeniami pre lodnú dopravu.

TEXT: SITA

SLK

Vyjadrite svoj názor