Mesto 2012. 10. 26.

Lodenice Komárno ukončili prepúšťanie, o prácu prišlo 201 ľudí

Slovenské lodenice Komárno už ukončili hromadné prepúšťanie, na úrade práce pred časom nahlásili 264 ohrozených pracovných miest.

FOTO: Adrián Atkáry

Prepúšťalo sa od 20. marca do 30. septembra. „Reálne bolo prepustených 201 zamestnancov, zvyšných 63 zamestnancov prebral iný zamestnávateľ, ktorý neudelil úradu súhlas na zverejnenie údajov,“ povedala pre SITA hovorkyňa úradu práce v Komárne Helena Tarabčíková.

Ďalšie hromadné prepúšťania momentálne úrad práce nahlásené nemá. Miera evidovanej nezamestnanosti v okrese Komárno dosiahla ku koncu septembra 17,59 percenta, čo je o 0,43 percenta viac ako v predchádzajúcom mesiaci. Voľných pracovných miest bolo 72, z toho najviac v oblasti telemarketingu, obsluhy CNC strojov a záujem bol aj o šičky.

V lete lodenice prevzala spoločnosť Stroje a mechanizmy, ktorá by sa mala pokúsiť súčasnú situáciu zmeniť. “Orientujeme sa na Rusko, Ukrajinu a Kazachstan a s potenciálnymi partnermi sme začali rokovania.” Informoval riaditeľ Jozef Magyarics. Podľa vedenia firmy je však predčasné hovoriť o konkrétnych dohodách. Rokovania by mohli priniesť reálne výsledky začiatkom nového roku.

V hre sú ešte stále aj umelé ostrovy Orsos Islands, ktoré by sa mohli v Komárne vyrábať. Podľa oficiálneho vyjadrenia vedenia firmy, by sa prvé ostrovy mali začať vyrábať už v roku 2013. “Výrobné stanice plánujeme po celom svete a Komárno je stále možnosťou.”

TEXT: Matúš Kešiar 

Vyjadrite svoj názor