Mesto 2013. 07. 01.

Deti hospitalizované vo Všeobecnej nemocnici Komárno boli obdarované hračkami

foto 1- Odovzdávanie hračiek na dvore detského oddelenia

Deti prvého až štvrtého ročníka Základnej školy na Ul. Pohraničnej v Komárne včera obdarovali malých pacientov na detskom oddelení Všeobecnej nemocnice Komárno, ktorú prevádzkuje nezisková organizácia FORLIFE a manažérsky riadi spoločnosť AGEL SK. Svoje vlastné hračky prinieslo až 20 detičiek, ktoré si za odmenu mohli prehliadnuť úsek darcov krvi na oddelení hematológie a transfuziológie a sanitky záchrannej zdravotnej služby.

Deti opäť zavítali do komárňanskej nemocnice. Tento krát ich však na detské oddelenie nepriviedla žiadna viróza ani nijaké iné ochorenie, ba naopak prišli v plnom zdraví, aby podporili svojich rovesníkov, ktorí sú na tom o niečo horšie. Každé z detí darovalo aspoň jednu zo svojich hračiek s jediným cieľom – aby sa aj deti hospitalizované v nemocnici mali s čím hrať.

Odovzdávanie hračiek, ktorého sa zúčastnila aj námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť PhDr. Zlatica Halmová, sa uskutočnilo na dvore detského oddelenia. „Je naozaj veľmi dobré vidieť, že deti si aj napriek svojmu nízkemu veku uvedomujú, aké je zdravie vzácne, a že nie každé z nich má to šťastie a môže sa doma hrať,“ povedala námestníčka pre ošetrovateľstvo s tým, že vďaka tomuto prekvapeniu sa aspoň na chvíľku podarí rozveseliť najmenších pacientov, aby zabudli na to, kde sa práve nachádzajú a dodala: „Sme naozaj veľmi vďační, že na našich malých pacientov mysleli, a preto sme si pre tieto šľachetné deti aj my niečo pripravili.“

Po odovzdaní hračiek ich už totiž čakali na oddelení hematológie a transfúziológie, aby ich previedli po úseku darcov krvi. Deti si tak mohli prezrieť aj miesta, na ktoré sa nezdravotníci bežne nedostanú. Detskú pozornosť upútali najmä chladničky a mrazničky slúžiace na dlhodobejšie uchovávanie krvi. Po hematologickom oddelení nasledovala záchranná zdravotná služba. „Pri prehliadke sanitiek bolo na detičkách vidieť obrovské nadšenie, najmä keď záchranári zapli svetelné a zvukové výstražné signalizácie,“ uviedla PhDr. Zlatica Halmová.

Deti zo základnej školy nezavítali do Všeobecnej nemocnice Komárno s podobným úmyslom po prvýkrát. Niektoré z nich darovali svoje hračky už aj vlani, pretože chápu, že to čo je pre nich ako zdravých úplná samozrejmosť, môže byť pre chorých hotový zázrak. A podľa ich vlastných slov, aspoň takýmto spôsobom by chceli aj ony prispieť k ich uzdraveniu.

TEXT: Mgr. Marta Csergeová, tlačová hovorkyňa AGEL SK a.s.,