Kultúra 2015. 08. 20.

Do budovy kina sa vracia život, budujú tam komplex

Komárňanský podnikateľ dostal do prenájmu kino na 20 rokov. Do budovy chce vrátiť život, investuje 270 tisíc eur. 

Mesto Komárno zverilo budovu kina pred dvomi rokmi do rúk Baltazára Ryšavého, ktorého Komárňania poznajú pod prezývkou Boldi. Podnikateľ, ktorý zároveň vedie Klub extrémnych športov, získal budovu na dvadsať rokov s podmienkou, že ju rekonštruuje. Na základe zmluvy neplatí prenájom, mesačne je však povinný predložiť faktúry a účty o tom, koľko do obnovy investoval.

Prekliate kúrenie

V súčasnosti sa zdá, že náklady na rekonštrukciu budú až dvakrát vyššie, ako sa plánovalo. „To je však moje riziko. Ide mi o to, aby v Komárne bolo znova kino,“ hovorí podnikateľ.  Napriek ťažkostiam je presvedčený, že už o rok premietne prvý film, navyše s 3D technológiou. Komárno sa tak po rokoch bude môcť popýšiť moderným kultúrnym zariadením. Podľa pôvodných plánov malo kino otvoriť svoje dvere už v týchto dňoch. „Žiaľ, museli sme čeliť rôznym nepredvídaným problémom. Napríklad, len upratovanie trvalo dva mesiace. Bolo tu nesmierne množstvo vecí, hlavne smetí,“ približuje podnikateľ a dodáva, že len kúrenie museli rozobrať a opraviť asi stokrát. „Vždy sa našiel nejaký problém, na ktorý sme došli až keď sme si mysleli, že je už všetko okej. Koniec koncov sme museli celé kúrenie vymeniť,“ hovorí. Podobné problémy mali aj s elektrinou. Ďalšie vrásky na tvári investorovi spôsobovala neustále vlhká pivnica, kanalizačné potrubie a steny okolo potrubí, ktoré boli v hroznom stave. To sa odzrkadlí aj na potrebe rozkopať ulicu, aby sa robotníci dostali k potrubiu. „Ani všeobecná byrokracia, ktorá charakterizuje náš štát, nám neuľahčila prácu. Požiadali sme preto o ročný odklad otvorenia,“ vysvetľuje Boldi.

„Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale to najťažšie je už za nami, už takmer len doťahujeme drobnosti,“ tvrdí Baltazár Ryšavý. Kúrenie a elektrické vedenia sú vymenené, sociálne zariadenie sú hotové. Kinosála vraj nie je v zlom stave. Zvukovú izoláciu treba opraviť len na troch miestach, nové čalúnenie a nové sedadlá sú objednané, technické nástroje potrebné na premietanie sú už tiež na ceste.

Miesto kina komplex

Na druhom poschodí by chcel podnikateľ vytvoriť lacné ubytovacie kapacity, preto sa ešte chystá na maľovanie zariaďovanie izieb. „Budova sa zvonka nezdá byť tak veľká, a aj keď to znie neuveriteľne, musíme obnoviť štyri podlažia,“ popisuje. Vidí v tom príležitosť i keď v centre mesta sú viaceré penzióny, ale tie ponúkajú väčšinou luxusnejšie ubytovanie a sú teda dosť drahé. „Chceli by sme skôr stavať na študentoch, mladých, ktorí sa vyberú vlakom alebo stopom do mesta,“ vysvetľuje. Ubytovanie tu pripomína skôr hostel. Na jednom konci chodby je sprcha pre ženy, na druhom konci pre mužov, chystá sa aj malá kuchynka, kde si ubytovaní môžu uvariť kávu, čaj alebo rýchle jedlo. Súčasťou priestorov bude aj veľká terasa orientovaná na ulicu. „Z terasy urobíme menší parčík, kde môžu ubytovaní oddychovať,“ hovorí podnikateľ.

„Vidíte tú miestnosť s tými obrovskými oknami?“ pýta sa Boldi ukazujúc na miestnosť na prvom poschodí. „Tu bude srdce kina a kancelária. Nebudem riaditeľom kina, na túto pozíciu by som chcel nájsť vhodného odborníka,“ vraví. Vedľa kancelárie sa nachádza premietacia miestnosť, kam prinesú samotnú premietačku, no až celkom na záver, keď sa už bude všetko ligotať. Na prvom poschodí sa nachádza aj jedna zaujímavá miestnosť. Je jedinečná tým, že je relatívne veľká, patria k nej samostatné sociálne zariadenia a má aj samostatný vchod. Ide o akýsi menší byt uprostred kina. „Veľa som rozmýšľal nad tým, ako túto miestnosť využiť. Pravdepodobne tu vytvoríme apartmán, napríklad pre rodiny. Predstavujem si to tak, že keď si turista bude hľadať ubytovanie cez Booking.com, môže byť pre neho zaujímavé, keď k izbe prislúcha aj neobmedzená návšteva kina,“ prekvapuje Boldi. Vedľa vstupnej haly je chodba a tu by mala byť menšia kaviareň. Ku kinu prislúcha aj obrovská pivnica, kde by mohol vzniknúť klub. „V Komárne je veľký počet amatérskych hudobných skupín, ktoré nemajú kde skúšať. Prečo by tu nemohla byť napríklad skúšobňa?“ pýta sa. To je ale ešte iba hudba budúcnosti. Teraz sa s prácami zameriavajú na tri nadzemné podlažia. „Chcel by som čím skôr dokončiť rekonštrukciu a sfunkčniť penzión a kino. Pivnicu v ieme obnoviť aj neskôr,“ vysvetľuje.

Najmodernejšie v regióne

Podnikateľ vraví, že ak by pred dvomi rokmi rokoval s mestom len o kinosále, tak by nemal odvahu sa do projektu pustiť. Vidí v tom ale väčšie možnosti. Samotná kinosála nie je až tak v hroznom stave a veľa sa naučil ako člen Združenia prevádzkovateľov kín. „Vďačný som aj bývalým zamestnancom starého kina, vedia veľa o tomto povolaní a nevedia sa dočkať toho, ako sa tu začne znova premietať,“ usmieva sa investor. Okrem nich mu veľa pomohol riaditeľ kina v Galante, ktorý vedie najlepšie zariadenie tohto druhu na Slovensku. Aj vďaka ich pomoci bude komárňanské kino vybavené 3D technológiou a špeciálnymi kreslami.

„Môžem smelo povedať, že takého kreslá nemajú nikde. Sú navrhnuté a vyrobené len pre nás. Keď si človek sadne, tak po čase zistí, že si nemá kam dať svoju ruku. Preto sme navrhli kreslá so širokými opierkami na ruky, s opierkami pre hlavu, budú extra pohodlné,“ ukazuje na prototyp, ktorého súčasťou je aj držiak na poháre a dokonca vešiak na kabáty. Práve preto bude v komárňanskom kine iba 200 kresiel a nie 400. Starých sedadiel sa teda bude musieť zbaviť. „Zopár kusov si z nostalgie necháme a ostatné by sme veľmi radi darovali! Keby o ne mal niektorý kultúrny dom v okolí záujem, nech sa ozvú!“ vraví.

 

Vynovené komárňanské kino ponúkne návštevníkom slovensky aj maďarsky dabované filmy. „Na základe platnej legislatívy si filmy môžeme vypožičať len od slovenských distribútorov. Tí ale majú v ponuke aj maďarské filmy, či rozprávky,“ približuje Boldi. Počas prvých týždňov či mesiacov by sa malo vykryštalizovať o aký žáner bude v Komárne väčší záujem. Prekvapilo ho, aký rôznorodý je záujem divákov v slovenských kinách. Ľudia podľa neho neobľubujú len komerčné filmy, v niektorých mestách chodia dokonca aj na operné predstavenia.

Pred dvomi rokmi Boldi ani netušil, do čoho ide, koľko stojí jedno kino. „Budovu som dostal s podmienkou, že musím do nej investovať 100 tisíc eur. Bude to ale troška viac, asi 160 tisíc eur,“ hovorí. Samotná kinosála je oddelená položka. Spolu s premietacou technikou je na ne vyčlenený rozpočet až 140 tisíc eur. Z toho 30 tisíc eur získali od Audiovizuálneho fondu. Tieto financie pôjdu na svetelnú a zvukovú techniku. „Dokopy ma kino bude stáť teda 270 tisíc eur. Nevadí mi to, to je riziko podnikania. Nech sa stane, čo sa stať musí. Pravdou je, že verím tomuto projektu. Verím, že podnikateľská činnosť na týchto štyroch poschodiach dokopy mi vrátia peniaze, a verím aj v tom, že komárňanské kino bude najkvalitnejšie kino v regióne,“ uzatvára.

Vyjadrite svoj názor