Kultúra 2017. 03. 30.

Nášmu Kinu Tatra sa darí!

V roku 2015 sa do priestorov bývalého kina Tatra v Komárne vrátil život. Podnikateľ Baltazár Ryšavý vtedy predstavil mestu svoj podnikateľský plán, podľa ktorého chcel priestory kinosály i celú budovu zrekonštruovať na vlastné náklady a prevádzkovať v nich kino, ubytovňu a kaviareň. Po viacerých ťahaniciach pri rekonštrukcii i zariaďovaní priestorov sa zdá, že všetko je na najlepšej ceste za úspechom.

Len upratovanie po starých časoch trvalo dva mesiace a náklady sa postupne vyšplhali až na dvojnásobok. Vrásky na čele spôsobovali Baltazárovi Ryšavému kúrenie, tečúce trúbky i technológie. Napokon sa všetko podarilo a 16. augusta 2016 sa v Komárne prvýkrát premietalo. „Keby som vedel, koľko s tým bude problémov, možno by som nemal v sebe toľko nadšenia. Na niečom sme zbytočne prerobili, ale celkovo som s našou prácou a výsledkami spokojný,“ hovorí majiteľ kina Baltazár Ryšavý.

Pohodlie na prvom mieste
„Vedie sa nám dobre,“ hodnotí majiteľ Baltazár Ryšavý. Za druhý polrok 2016 si do komárňanského kina našlo cestu 32-tisíc divákov, čo je 27. najvyššia návštevnosť na Slovensku za minulý rok. Komárňanské kino bolo pritom otvorené iba od augusta. Úspech! Podľa majiteľa za to môžu kvalitné technológie, ale aj pohodlie, ktoré v Komárne svojim zákazníkom vytvorili. „Od začiatku mi šlo o to, aby sme ponúkli divákom pohodlie. Preto je u nás ‚iba’ 160 miest. Keby sme chceli viac, odzrkadlilo by sa to na priestore v sedadle a teda na pohodlí,“ vysvetľuje B. Ryšavý.
Svoju predstavu si musel obhájiť aj pred Audiovizuálnym fondom, ktorý prispieval na digitalizáciu kina Tatra. Predstaviteľom fondu sa totiž počet miest nezdal a chceli ho takmer zdvojnásobiť. „To by ale vyzeralo vnútri úplne inak. Pocit, keď je obsadených 30 miest z 300 je úplne iný ako pri 170 miestach. Navyše, ak máme vypredané, je 300 ľudí a 160 v jednej sále niečo celkom iné. Radšej pridáme ďalšiu reprízu. Stavili sme na pohodlie a držíme sa toho,“ vysvetľuje B. Ryšavý.

Unikátne ležadlá
Prevádzkovatelia nevedeli, čo môžu od investovania do kina čakať. Keď ho spúšťali, očakávali boom a vysokú návštevnosť, ako tomu býva aj pri iných atrakciách. Očakávaný pokles však neprišiel a počty divákov sú stále vo výborných číslach. A to potvrdzuje správne smerovanie kina Tatra. Jedinečným prvkom, ktorý ponúka iba kino v Komárne, sú ležadlá miesto prvého radu. „Keď som navštevoval kiná po Slovensku, zistil som, že takmer nikto nechce nikdy sedieť v prvom rade. A tak som vymyslel, že do prvého radu môžeme spraviť takéto ležadlá. A zrazu tam chce mať lístok každý,“ smeje sa.

Problémy s dabingom
V kine Tatra majú pri väčšine filmov dve premiéry. Jednu v slovenskej a jednu v maďarskej verzii. Slovenská distribučná spoločnosť, od ktorej kino filmy objednáva, ale nevie vždy zabezpečiť slovenský dabing. „V Maďarsku robia dabing na oveľa viac filmov. Slovenských dabingov je menej, oveľa viac sa filmy titulkujú po slovensky alebo česky,“ vysvetľuje B. Ryšavý. A tak aj obojjazyční Slováci radšej pôjdu na maďarskú verziu, akoby mali čítať titulky. Pri 3D filmoch to totiž pôsobí až rušivo. V súčasnosti sa tešia v kine tomu, že narastá ponuka kvalitných filmov z Česka, Slovenska a Maďarska. A ľudia o ňu majú záujem. Počas našej návštevy sa pripravovali už na siedmu reprízu filmu Únos, doteraz boli premietania z veľkej časti vypredané. Jedným z najviac navštevovaných filmov bola tiež slovenská snímka Všetko alebo nič. Konkurovať jej môže iba 50 odtieňov temnoty. „Premietame približne 24 percent európskej tvorby, zvyšok je produkcia zo Spojených štátov amerických. Sme ale radi, že narastá hlavne počet filmov z našich krajín. Únos, Všetko alebo nič, Masaryk a podobne,“ vraví Tamás Ficza, prevádzkovateľ kina Tatra, ktorý je zodpovedný aj za nákup filmov.

Líder v okolí
Už približne pol roka sa môže Komárno pýšiť moderným kinom, aké v okolí budeme hľadať iba ťažko. Aj preto sa majiteľ spolu s kolegami môžu tešiť z výborných čísel návštevnosti. Komárno je dokonca medzi najlepšími jednosálovými kinami jedným z najlepších a Ficza očakáva, že by sa mohli na konci roka umiestniť v najlepšej desiatke. „Keď sme do toho išli, nemali sme s prevádzkovaním kina žiadne skúsenosti. Dnes sa ku nám chodia pozerať iní, učiť sa od nás,“ hovorí pyšne majiteľ B. Ryšavý. „Je to výborný začiatok,“ vraví s tým, že na najbližšie roky sa teší. Nájomnú zmluvu má s mestom uzatvorenú do roku 2025. Čo bude potom? „To nevieme. Možno dostaneme ďalší prenájom, možno budovu odkúpime a možno kiná už vôbec nebudú v móde,“ uzatvára.