Blog 2013. 03. 19.

Dom Matice slovenskej v Komárne je v koncoch, potrebuje pomoc

Ja viem, len nedávno som sa chválil, že DMS je konečne v poriadku… Zakríkol som to. 

matica-stefanik

Dom Matice slovenskej v Komárne sa dostal do nemilej situácie. Keďže sa v poslednej dobe darilo krúžkom a podporovala sa kultúra, takmer celú zimu bola v prevádzke jeho hlavná divadelná sála. Dom má okrem svojich stálych nájomníkov k dispozícií aj učebne a zrkadlovky, kde prebiehajú skúšky rôznych kapiel, detských, ale aj „dospeláckych“ krúžkov. Čo je pre kultúru veľmi dobrá správa. Žiaľ, zle sa to odzrkadlilo na vykurovaní.

Nedoplatok za plyn predstavuje sumu 14 290,- €. 

Keďže dodávateľ spolu s nedoplatkom zdvihol aj preddavkové faktúry, Dom MS si s tým sám neporadí. Žiaľ, žije len z príjmu od nájomníkov, navyše zatiaľ nie sú prenajaté všetky priestory, a tak reálne hrozí, že bude nutné úplne odstaviť učebne, šatne a zrkadlovky a pokúsiť sa ich prenajať. Čo je však najhoršie, znamenalo by to odstavenie hlavnej divadelnej sály. Dom by sa tak možno zachránil pred exekúciou, ale znamenalo by to koniec existencie väčšiny krúžkov, ktoré nacvičujú v Dome MS. Situáciu sa snažíme všemožne vyriešiť, no možno budete vedieť pomôcť aj vy, možno len nápadom, možno inak.

DMS Komárno plošne zdvihol nájomné, čím dokáže za rok vykryť sumu 4 800,- €
Ostávajúci dlh: 9 490,- €

Súbor Slovenskí rebeli získal na plese od sponzora (DARTON s r. o.) príspevok 1 000,- €
Vzdávajú sa ho v prospech DMS Komárno, inak by aj tak nemali kde nacvičovať
Ostávajúci dlh: 8 490,- €

Dramatický krúžok na projekt Snehulienka získal zatiaľ 1 000,- € (mesto, súkromný sponzor), projekt sa odloží na neurčito, pretože ak nebude kde skúšať, tak nemá cenu ďalej nacvičovať.
Ostávajúci dlh: 7 490,- €

Riaditeľ DMS Komárno sa vzdá celého ročného platu (funkciu vykonáva popri riadnom zamestnaní) a sumu venuje na chod DMS Komárno. 1 750,- €
Ostávajúci dlh: 5 740,- €

Kancelária riaditeľa sa takisto prenajme. Predpokladaný zisk od apríla do novembra: 1 280,- €
Ostávajúci dlh: 4 460,- €

Po všetkých opatreniach teda zostáva ako Damoklov meč visieť nad domom suma 4 460,- €, aby sme zachránili tú trochu kultúry, čo ostala v Komárne. Máte niekto nápad ako získať tieto prostriedky?

Prosím, nepíšte, aby sme sa obrátili na politikov alebo inštitúcie ako MS, MKRS alebo mesto. To nemá žiadnu cenu (spravili sme to samozrejme , ale oni sami sú v kríze). Tak isto sponzori neprichádzajú do úvahy, lebo pri zaplatení faktúry dodávateľom plynu svoje logo neuvidia na pódiu. Skôr naopak, naše predstavenia sa týmto rušia…

Ak môžete, zdieľajte. Ďakujem. 

Jozef Černek, riaditeľ DMS