Kultúra 2017. 10. 18.

Exkurzia – Topoľčianky

Naši prváci a tretiaci z Rozmarínky sa 5.10.2017 zúčastnili exkurzie v Topoľčiankach, kde si pozreli Národný žrebčín. Národný žrebčín v Topoľčiankach sa stal v posledných rokoch vyhľadávaným turistickým miestom. Ročne ho navštívi viac ako 50.000 turistov z domova i zo zahraničia.

Národný žrebčín v Topoľčiankach bol zriadený v roku 1921. Je jediným štátnym centrom pre chov vzácnych plemien koní, ktorého zriaďovateľom je Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Dnes chová kone piatich plemien (lipican, hucul, shagya-arab, slovenský teplokrvník a arabský plnokrvník). Videli sme aj koňa kráľovnej ALŽBETY II. , ktorá dostala koňa MAESTOSO X – 38 ako dar 24.10.2008.

Centrom žrebčína je historická jazdiareň vybudovaná v roku 1910. Časť zariadení žrebčína je umiestnená na teritóriu známeho Topoľčianskeho zámku – letného sídla prvého prezidenta Československej republiky T.G. Masaryka.

Žiakom sa páčila aj jazda kočom v zámockom parku a následne návšteva Zubrej zvernice.

Zubria zvernica patrí k významným miestam  ochrany prírody, ale je aj neoddeliteľnou súčasťou histórie slovenského  lesníctva. Boli to práve lesníci, ktorí sa svojím úsilím podieľali na  odchove mnohých zubrov. Úspešným rozmnožovaním topoľčianskeho  stáda, ale najmä získavaním cenných poznatkov zo života zubrov,  významne prispeli k záchrane zubra ako druhu. Tento najväčší európsky  cicavec bol ešte v nedávnej minulosti na pokraji vyhubenia. Zubry majú v rámci zvernice svoje obľúbené stanovištia, ktoré nie sú vždy prístupné ľudským očiam. Mali sme veľké šťastie  a pri kŕmnych zariadeniach sme si ich mohli prezrieť práve v čase kŕmenia.

Mgr. Darina Kučerová
ZŠ Rozmarínová 1 Komárno