Kultúra 2016. 10. 27.

Halloweenská párty na Gymnáziu Hansa Selyeho

Koncom októbra sme sa na hodinách anglického jazyka na Gymnáziu Hansa Selyeho venovali obľúbenému sviatku v anglicky hovoriacich krajinách – Halloweenu. Ide o pôvodne pohanský keltský sviatok, ktorý sa oslavuje v noci z 31. októbra na 1. novembra.

Kelti verili, že vtedy sa duše mŕtvych vracajú na zem a snažia sa ovládnuť všetko živé. Ochranou proti týmto duchom bolo svetlo, najskôr v podobe ohnivých uhlíkov. Z toho dôvodu sa so sviatkom Halloween spája vydlabaná tekvica s otvormi v podobe tváre a zvnútra osvetlená sviečkou či kahancom, ktorá slúži ako lampáš.

Keďže cieľom hodín anglického jazyka nie je len rozvíjanie jazykových zručností, ale aj získanie všeobecného prehľadu o kultúre, zvykoch a tradíciách anglicky hovoriacich krajín, rozhodli sme sa pripraviť halloweenské popoludnie, na ktorom by sa spojili osvojené poznatky ohľadom tohto sviatku so zábavou. Išlo o popoludnie plné hier a súťaží s tematikou Halloweenu, ktoré sme zorganizovali pre našich mladších žiakov – žiakov prímy až kvarty.

O skutočnú halloweenskú atmosféru sa postarali v prvom rade žiaci, ktorí svoje originálne strašidelné kostýmy a masky doplnili perfektným make-upom. Taktiež výzdoba a hudba sa niesli v znamení Halloweenu. Výzdobu dopĺňali vydlabané vtipné tekvicové lampáše, ktoré deti doniesli. V rámci programu bola promenáda detí v kostýmoch, na konci ktorej deti hlasovali o najlepšiu masku. Mali sme aj kútik pre tých, ktorí veľmi kreatívne a zručne vyrábali strašidelné koláčiky z keksíkov, cukríkov a iných dobrôt, ktoré sme nakúpili. Samozrejme treba podotknúť, že priebežne ich deti aj pojedli.

Náš tradičný Halloween sa skončil úspešne. Deti strávili také popoludnie, o ktorom sa učili. Domov odchádzali obohatené o nové zážitky, sýte, vybláznené, pomaľované a samozrejme s úsmevom na tvári.

Alena Hevesi Petruf,
učiteľka anglického jazyka

halloween93 halloween92 halloween91 halloween90 halloween89 halloween85 halloween62 halloween30 halloween39 halloween44 halloween45 halloween49 halloween50 halloween29 halloween28 halloween27 halloween16 halloween12 halloween11 halloween06

Vyjadrite svoj názor