Kultúra 2016. 10. 27.

Halloweenská párty na Gymnáziu Hansa Selyeho

Koncom októbra sme sa na hodinách anglického jazyka na Gymnáziu Hansa Selyeho venovali obľúbenému sviatku v anglicky hovoriacich krajinách – Halloweenu. Ide o pôvodne pohanský keltský sviatok, ktorý sa oslavuje v noci z 31. októbra na 1. novembra.

Kelti verili, že vtedy sa duše mŕtvych vracajú na zem a snažia sa ovládnuť všetko živé. Ochranou proti týmto duchom bolo svetlo, najskôr v podobe ohnivých uhlíkov. Z toho dôvodu sa so sviatkom Halloween spája vydlabaná tekvica s otvormi v podobe tváre a zvnútra osvetlená sviečkou či kahancom, ktorá slúži ako lampáš.

Keďže cieľom hodín anglického jazyka nie je len rozvíjanie jazykových zručností, ale aj získanie všeobecného prehľadu o kultúre, zvykoch a tradíciách anglicky hovoriacich krajín, rozhodli sme sa pripraviť halloweenské popoludnie, na ktorom by sa spojili osvojené poznatky ohľadom tohto sviatku so zábavou. Išlo o popoludnie plné hier a súťaží s tematikou Halloweenu, ktoré sme zorganizovali pre našich mladších žiakov – žiakov prímy až kvarty.

O skutočnú halloweenskú atmosféru sa postarali v prvom rade žiaci, ktorí svoje originálne strašidelné kostýmy a masky doplnili perfektným make-upom. Taktiež výzdoba a hudba sa niesli v znamení Halloweenu. Výzdobu dopĺňali vydlabané vtipné tekvicové lampáše, ktoré deti doniesli. V rámci programu bola promenáda detí v kostýmoch, na konci ktorej deti hlasovali o najlepšiu masku. Mali sme aj kútik pre tých, ktorí veľmi kreatívne a zručne vyrábali strašidelné koláčiky z keksíkov, cukríkov a iných dobrôt, ktoré sme nakúpili. Samozrejme treba podotknúť, že priebežne ich deti aj pojedli.

Náš tradičný Halloween sa skončil úspešne. Deti strávili také popoludnie, o ktorom sa učili. Domov odchádzali obohatené o nové zážitky, sýte, vybláznené, pomaľované a samozrejme s úsmevom na tvári.

Alena Hevesi Petruf,
učiteľka anglického jazyka

halloween93 halloween92 halloween91 halloween90 halloween89 halloween85 halloween62 halloween30 halloween39 halloween44 halloween45 halloween49 halloween50 halloween29 halloween28 halloween27 halloween16 halloween12 halloween11 halloween06