Mesto 2020. 10. 02.

Komárňanský Béla Jakab sa už ako 16-ročný stal majstrom Slovenska v šachu. Jeho cieľom je získať najvyšší titul

Veľa detí sa v detstve rozhodne pre tanec, maľovanie, futbal alebo pre rôzny iný šport. Mladý študent Gymnázia Hansa Selyeho sa už vo svojich siedmich rokoch rozhodol pre netradičný šach. Od vtedy už ubehlo 11 rokov a šach je stále jeho srdcovkou.

„Šachu sa venujem od svojich siedmich rokov a predstavil mi ho môj ocko. Doma sme sa často zahrali. Táto hra ma veľmi zaujala a odvtedy je súčasťou môjho života,“ hovorí o svojich začiatkoch Béla.Rodičia ho na základe veľkého záujmu o tento šport zobrali do Komárňanského šachového klubu. Tam sa mladíkovi venoval tréner pán Imre Kukel. „Chodil som s radosťou na jeho tréningy a nevynechal by som ani jeden. Od začiatku nás nosil na súťaže a to sa časom ukázalo na výsledkoch,“ spomína mladý študent.

Neskôr ho trénoval medzinárodný majster István Sipos. V roku 2018 sa následne Béla stal majstrom Slovenska v kategórii do 16 rokov rovnako v klasickom, ako aj v rapid šachu a získal titul Fide majstra. V tom roku sa tiež zúčastnil aj na Majstrovstvách sveta v rapid šachu získal ôsme miesto. „Viackrát som mal možnosť, ako reprezentant slovenského družstva, sa zúčastniť na Majstrovstvách Európy v Nemecku, v Poľsku , v Česku a na olympiáde v Turecku. Vlani som na Majstrovstvách Slovenska medzi dospelými získal tretie miesto.“ Do Národnej Šachovej Akadémie volia každoročne desiatich z celého Slovenska. Béla je členom už druhý rok, vďaka tomu ho tento rok trénuje slovenský veľmajster Igor Štohl. Teraz v roku 2020 sa Béla na Majstrovstvách Slovenska v rapid šachu stal majstrom Slovenska v kategórii do 18 a do 20 rokov a v klasickom šachu získal 2. miesto v kategórii do 18 a do 20 rokov. „Nakoľko už som FM- Fide majster, v budúcnosti je mojim cieľom získať titul IM- Medzinárodný majster a potom najvyšší stupeň titul GM- Veľmajster,“ hovorí o svojich plánoch uvedomelý študent maturitného ročníka.

Komárňanský šachový klub má dlhoročnú tradíciu. Teraz je vedúcim klubu mladý 21-ročný Ernő Molnár. Usiluje sa vytvoriť najlepšie družstvá a vychovávať novú šachovú generáciu pre mesto. „V tejto sezóne sa snažím pomôcť aj ja, každý utorok robím tréning pre začiatočníkov. Šach nás naučí byť trpezlivým, plánovať dopredu a rozmýšľať logicky. Šach je bojová hra, v ktorej musí šachista dobre riadiť svoje figúrky na šachovnici,“ dodáva na záver mladý šachista, ktorý je dôležitým článkom v budúcnosti šachu nie len v Komárne, ale aj na Slovensku i v zahraničí.