Mesto 2012. 02. 16.

Holandská veľvyslankyňa navštívila Komárno

V utorok 14. februára 2012 zavítala do Domu Matice slovenskej v Komárne  J. E. pani Daphne BERGSMA,  mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Holandského kráľovstva na Slovensku.  

Počas poldruha hodiny trvajúceho pracovného stretnutia s predsedom MO MS Jozefom Černekom, pani veľvyslankyňa ocenila prácu, ktorú Matica slovenská v Komárne robí najmä s mládežou.  Prijala pozvanie na nasledujúce predstavenie – krst práve dokončovaného albumu k zatiaľ poslednému muzikálu Skrotenie.

Zaujímalo ju najmä, prečo si mladí dramatici vyberajú práve Shakespeara ako predlohu k svojim projektom. Černek, ktorý je zároveň režisérom  projektu, vysvetlil, že práve v Shakespearovom diele, ktoré prekladal náš básnik Ľubomír Feldek, je možné poukázať na krásu a zložitosť slovenského jazyka, a to nenásilnou formou. „Tak ako Shakespeare nepoužíval jednoduchú angličtinu, aj v našom spracovaní dielo nepoužíva úplne hovorovú slovenčinu. Tak vlastne študentov vzdelávame bez toho, aby mali pocit, že ich do niečoho tlačíme,“ uviedol Černek v rozhovore.

Obe zúčastnené strany sa zhodli na tom, že toto stretnutie nebolo posledné, pretože folklórny súbor Dunaj, ktorý Matica slovenská podporuje, by v krátkej dobe rád vycestoval na festival a už dlhšiu dobu uvažujú u Holandsku. Pani veľvyslankyňa ich snahu rada podporí.

FOTO: Eduard Genserek, BBonline.sk

Vyjadrite svoj názor