Kultúra Dél-komárom 2022. 01. 27.

Jókaiho Zlatý muž sa objaví na filmovom plátne v maďarskom Komárome

Od piatka 28. januára 17:00 sa milovníci klasických maďarských filmov môžu tešiť na skutočné skvosty. Kino Jókai v maďarskom Komárome predstaví historický film na základe knižnej predlohy od komárňanského spisovateľa Móra Jókaiho.

„Sándor Korda nakrútil v roku 1919 nemý film o Zlatom mužovi Móra Jókaiho. Verím, že táto 12-týždňová šnúra klasických filmov podporovaná Národným kultúrnym fondom bude mať pozitívny ohlas u verejnosti,“ povedal István Tonomár.

Riaditeľ kina dodal, že sériu podujatí chceli uskutočniť už minulý rok, no pre vtedajšiu epidémiu koronavírusu ju museli o rok odložiť. Zároveň vďaka filmovému klubu sa dostali na povrch legendárne maďarské diela ako film Miklósa Jancsóa Chudáci, ikonické dielo osemdesiatych rokov Námestie Moszkva, ktoré vytvoril Ferenc Török alebo kultový filmový animovaný filmom Bélu Ternovszkého Macskafogó.

Premietanie bude prebiehať v malej sále na novom veľkom plátne, očakáva sa teda maximálne 30 ľudí. Akcia je bezplatná a nie je potrebná rezervácia vopred. Rezervácie sa robia v poradí príchodu. Viac o premietaní sa dozviete na facebookovej stránke Jókai Mozi Komárom

Sándor Korda: Zlatý muž

Prepracovaný film je verným spracovaním pôvodného príbehu s dôrazom na jeho exotiku a dobrodružné prvky. Ide o najskoršiu z troch filmových verzií románu Móra Jókaia . Dlho sa predpokladalo, že bol stratený, no v roku 1983 sa objavil zo zbierky Bundesarchiv Filmarchiv Koblenz, kde vystupoval pod menom Červený polmesiac. Prvýkrát bol film obnovený v roku 1995 s podporou programu Európskej únie LUMIÈRE na záchranu filmového dedičstva a v roku 2018 bol film plne zreštaurovaný v spolupráci s riaditeľstvami Maďarského národného filmového fondu a Film Lab. Premiéra novej verzie bola na klasickom filmovom maratóne v Budapešti 2018.

Film je jedným z vrcholov maďarskej produkcie nemého filmu, ktorý sa zrodil v ťažkých podmienkach posledného roka prvej svetovej vojny. Režisér filmu Sándor Korda neskôr opustil krajinu a získal si reputáciu ako Alexander Korda v medzinárodnej filmovej produkcii. Pôsobil na viacerých miestach ako režisér a producent a prostredníctvom svojej spoločnosti London Films sa čoskoro stal významným hráčom v britskom filmovom priemysle. Jeho životopisné filmy a bohato vystavené kostýmové drámy na divákov zapôsobili. Vo svojej tvorbe sa snažil o maximalizmus ako v Zlatom mužovi a tak nečudo, že sa Korda stal prvým filmárom, ktorý bol za svoje zásluhy pasovaný za rytiera. (filmarchiv.hu)