Mesto 2011. 08. 15.

Karanténne stanice utrácajú, útulky nie

Priemerný denný stav útulku v Komárne je 50-60 psov.

Útulky na južnom Slovensku praskajú vo švíkoch. Je to vizitka človeka. Dunajská Streda nemá útulok, Galanta má len karanténnu stanicu. Karanténna stanica je aj v Kolárove, ale tam sa niekedy po piatich dňoch utráca, keďže eutanázia je u nás povolená, povedala vedúca útulku Dunajka v Komárne Ágnes Jelínková.

„Karanténne stanice sa financujú z rozpočtu obce, odchyt spravidla robí obecná polícia. Útulkom v lepšom prípade obce symbolicky prispievajú, hlavným zdrojom príjmu útulku sú 2% zo zaplatenej dane, potom sponzori a zbierky,“ uviedla Jelínková s tým, že legislatíva túto problematiku nerieši, v paragrafoch stojí len toľko, že obce a mestá podporujú zriaďovanie karantén a útulkov.

„Keďže na to obce a mestá nemajú, neriešia to, hoci daň za psa vyberajú,“ zdôraznila. Dodala, že daň za psa nie je však účelovo viazaný príjem mestského rozpočtu, a teda len zlomok z toho vidia útulky.

Pomáhajú dobrovoľníci
Podľa vedúcej útulku neriešiteľné riešia fanatici – dobrovoľníci, aby pomohli nemým tváram. „Priemerný denný stav psíkov v komárňanskom útulku je 50-60. Sú odčervené, odblšené, očkované proti besnote a infekčným chorobám, sučky sterilizované,“ priblížila Jelínková a pripomenula, že útulok neutráca. „Hľadáme im domovy, inzerujeme v lokálnych médiách, robíme plagátiky, máme webstránku,“ konštatovala.

Výdavky prevyšujú príjem
Podľa jej ďalších slov je to však bieda, pretože výdavky prevyšujú príjem. „Vďaka množiteľom, ale aj nezodpovedným majiteľom, ktorí o kastrácii nechcú ani počuť. Hoci len tadiaľto vedie cesta,“ podčiarkla. Ako uviedla, len dôsledná kontrola evidencie v obciach a mestách pomôže. „Veď prichádzame takto o dane a je potrebná aj plošná sterilizácia, pravdaže okrem zvierat vedených v plemenných knihách,“ podotkla Jelínková.

TEXT: TASR