Šport 2021. 10. 11.

Komárňan Bence Dikácz stanovil nový slovenský juniorský rekord na Svetovom pohári v Budapešti

Počas druhého kola Svetového pohára v krátkom bazéne v budapeštianskej Duna Aréne padol Slovenský juniorský rekord na 400m polohové preteky. Postaral sa oň Komárňan Bence Dikácz.

Druhé kolo svetového pohára prebiehalo v Budapešti od 7. do 9. októbra. 2021. Predchádzajúci  týždeň (30.9.- 2.10.) prebehlo v Berlíne prvé kolo a v tomto roku sú na rade ešte dve kolá v Dohe (Katar) a Kazani (Rusko).

Komárňan Bence Dikácz absolvoval 5 štartov, každý štart premenil na osobné rekordy. Najlepší výsledok dosiahol v disciplíne 400m polohové preteky, kde prekonal svoj vlastný slovenský juniorský rekord 4:20.89, ktorý zaplával pred týždňom na Slovenskom Pohári Družstiev a Jednotlivcov v Šamoríne a stanovil jeho novú hodnotu na 4:19.10. Napokon po večernej najrýchlejšej rozplavbe to znamenalo pre Benceho úžasné konečné 4.miesto.

Tento rok všetky 4 kolá prebiehajú na krátkom bazéne, nakoľko sú to zároveň kvalifikačné podujatia na Majstrovstvá sveta v Abu Dabí (Spojené Arabské Emiráty). Súťaží sa o veľmi slušné odmeny, v tomto roku bude celkovo na prize money pridelených vyše 1,4 milióna dolárov. Aj v Budapešti sa stretli zvučné mená, nechýbali domáce hviezdy ako Kristóf Milák, Boglárka Kapás. Zo zahraničných hviezd austrálska reprezentantka Emma Mckeon, holandské hviezdy Arno Kamminga a Kira Toussaint, Chad Le Clos a čerstvý svetový juniorský rekordér na 200m vs Matthew Sates z JAR, Vladimír Morozov z Ruska a mnohí ďalší. V tejto svetovej konkurencii bojoval aj Slovenský juniorský reprezentant Bence Dikácz (2004)z Komárna, /tréner Szeidl Balázs/.