Mesto 2024. 03. 22.

Komárňanské dni 2024: Poznáme hlavných interpretov!

Komárňanské dni mapujú tento rok svoj 32. ročník a tradične prinesú program na oboch stranách Dunaja, teda v Komárne a v maďarskom Komárome. Milovníci dobrej hudby, jedla, rôznych aktivít a športu sa môžu tešiť na hlavný program od 26. apríla do 1. mája, sprievodné programy budú dokonca už od 20. apríla až do prvého májového víkendu, prezradili primátori Béla Keszegh a Attila Molnár na tlačovej konferencii 21. marca.

Podujatie začne tradične slávnostným zasadnutím predstavenstva, ktoré spoločne usporiadajú obe mestá. Tento rok sa uskutoční v Dôstojníckom pavilóne v Komárne, kde sa budú odovzdávať najprestížnejšie ocenenia miest. „Podujatie sa v posledných desaťročiach nepochybne rozrástlo, dozrelo na tradíciu,“ povedal Attila Molnár, primátor maďarského Komáromu, na včerajšej spoločnej tlačovej konferencii s Bélom Keszeghom.

Pestrá spleť programov vrátane cezhraničného behu

Béla Keszegh, primátor Komárna, potvrdil, že od 20. apríla čakajú na Komárňanov a priaznivcov mesta rôzne programy. V novom turistickom centre v pevnosti sa otvára výstava o stavbe lodí. Hudobná, teda festivalová časť Komáräanských dní začne 26. apríla a potrvá do 1. mája. Ťahúňmi budú Horváth Tamás, Polemic, Neoton Família a mnoho ďalších slovenských a maďarských interpretov.

Programy budú na vnútornom nádvorí Dôstojníckeho pavilónu a na Európskom nádvorí, na parkovisku pred detským parkom, na Klapkovom námestí a okolitých ulíc na vás bude čakať obvyklý jarmočný ruch s remeselníkmi, vinármi a gastronomickými špecialitami. „Komárňanské  dni prerástli do obrovského podujatia. Snažíme sa aj o to, aby to bol festival ohľaduplný k životnému prostrediu,“ zdôraznil Béla Keszegh. Nedeľa bude už tradične dňom Starej pevnosti s husárskou prezentáciou a prípravou dobového jedla a prvého mája sa v Dôstojníckom pavilóne v uskutoční ľudový umelecký festival, kde na záujemcov čakajú rodinné programy.

Vyzdvihol bežecké preteky medzi dvoma Komárňanmi, ktoré už takmer polstoročie organizujú spoločne oba mestá spoločne. Ako povedal, tento rok absolvuje beh so svojím kolegom primátorom Attilom Molnárom. „Silným symbolom sú aj bežecké preteky, ktoré symbolizujú spolupatričnosť, povedal primátor, ktorý dodal: celou sériou podujatí chcú odkázať, že Komárno je zelené, environmentálne uvedomelé a športové mesto. Spomenul tiež, že v tomto čase sa uskutoční aj 22. ročník Csárda túry, na ktorý sa aj tento rok očakávajú stovky cyklistov. „Komárňanskými dňami chceme ukázať aj to, ako vidíme naše mesto, aké sú hodnoty, na ktoré sme ako Komárňania hrdí a ako okrem zábavy vidíme aj našu budúcnosť,“ uzavrel.

Foto: Erika Szalay, felvidek.ma

Program aj na druhej strane Dunaja

Rad programov začína už 20. apríla sprievodom Európskeho rádu vína, 25. apríla bude historická konferencia a prvého mája sa uskutoční aj tradičný cezhraničný beh. Prvýkrát sa tento rok pripojí aj pevnosť Igmándi, ktorá poskytne priestor pre program. Festival začína 26. apríla: záujemcov víta pestrá spleť kultúrnych podujatí, divadelných predstavení, výstav a športových podujatí. V Komárome sa od 26. do 1. mája už tradične konajú koncerty v Jókai liget. „Hudobné programy sme zostavili tak, aby sme oslovili všetkých od najmladšej vekovej kategórie až po starších. Okrem iných tu budú Charlie, Beatrice, P-Mobile a Republic ,“ povedal Attila Molnár, ktorý dodal, že v pevnosti Monostori sa prvý májový víkend (3. – 4. – 5. mája) uskutoční Fortress Fest.

Zdroj: felvidek.ma