Kultúra 2019. 04. 07.

Komárňanské fotospekturm: Svet očami amatérskych fotografov

Uplynulý piatok (5.4.2019) otvorilo Regionálne osvetové stredisko v Komárne 47. ročník súťaže amatérskej fotografie Komárňanské fotospektrum. Výstava ponúka 140 unikátnych fotografií, z ktorých polovica bola ocenená odbornou porotou. Na výstavu sme vyspovedali aj jednu z organizátoriek, Janu Mačicovú.


Janka, tento rok je to už 47. ročník Komárňanského fotospektra. Vieme, že rozhodne nemáš nad 70 rokov, aby si sa tejto súťaži venovala od samého začiatku. Ako dlho sa jej venuješ a čo ťa k nej priviedlo?
Je to zaujímavé, pretože mám vyštudovanú ekonomickú školu a 20 rokov som robila v banke. Žiaľ, prešla som nemilým obdobím, človek vtedy vyhorí. Dostala som perfektnú príležitosť zmeniť prácu. Po nociach som maľovala, čím som sa odreagovala zo dňa ťažkej práce v banke, a tiež som fotila. Raz som sa prihlásila do Regionálneho osvetového strediska v Komárne práve do výtvarnej a fotografickej súťaže. Podarilo sa mi vyhrať. Vtedy som sa spýtala vedenia, či by pre mňa nemali nejakú prácu. Zmenil sa mi život o 180 stupňov a od roku 2012 pracujem v Regionálnom osvetovom stredisku, a venujem sa fotografii, umeniu a amatérskemu filmu. Usporadúvam súťaže, výstavy, ale aj verejné premietania amatérskych filmov.

Pred slávnostným otvorením sa vystavujúci autori zúčastniť hodnotiaceho semináru s odbornou porotou.

Znamená to, že už si organizátorkou fotospektra siedmym rokom. Čím sa líši tento ročník od predošlých?
Tým, že to nie je môj prvý ročník, vidím neskutočný posun v kvalite fotografií. Tento rok aj porota potvrdila, že bolo mimoriadne náročné vyradiť fotografie, ktoré neboli vhodné na výstavu, keďže takých bolo naozaj málo. Máme tu aj novú kategóriu, do ktorej autori nemusia prihlásiť len farebné alebo len čiernobiele fotografie s názvom Cykly a seriály, čo je ďalšou zaujímavosťou tohto ročníka.

Je tu nová téma, všimol som si aj farebnú schému, podľa ktorej sú fotografie zoradené. Čo vás inšpiruje, keď pripravujete samotnú inštaláciu? Máš nejakú prvotnú myšlienku, alebo to ide samo, za pochodu?
Ja si fotografie pripravujem už v kancelárii, kde si ich klipujem podľa témy a farby. Keď si sem tých 70 rámov prinesiem, a tu ich rozložím, až vtedy mi to všetko do seba zapadne. V malých priestoroch 3×4 metre je ťažké predstaviť si to. Až tu na mieste sa mi celá výstava v hlave dá dohromady. Človek musí mať aj nejaké to estetické cítenie, aby si to nejako prestavil, zoradil ich podľa súvislostí, proste aby so bolo na prvý pohľad „ľúbivé“.

 

Na otvorení vernisáže sú autori oceňovaní v 3 vekových kategóriách.

Vaša súťaž má tri vekové kategórie, pričom najpočetnejšou sú fotografi nad 21 rokov. Mladí fotografi do 16 rokov tiež vôbec neotáľajú. Stúpa ich záujem o súťaž, alebo je to takmer fixné číslo z roka na rok?
Išlo to veľmi pomaly, za posledné roky sme sa stále zviditeľňovali, až sme sa dostali v tej kategórii najmladší na 10-12 autorov. Tri roky sa držíme na tejto línii, autori pribudnú, aj odbudnú. Keď sa hlásia tí istí každý rok, vidíme posun aj v ich vlastnej tvorbe.

Ako je to s diváckou účasťou? Je najväčšia na otvorení výstavy. Chodia ľudia fotografie obdivovať aj mimo tejto hlavnej udalosti?
MsKS v Komárne je každodenne otvorené, to znamená že výstavu si môže ktokoľvek a kedykoľvek prísť pozrieť bezplatne. Konajú sa tu kultúrne podujatia, a to znamená, že kopec ľudí neplánovane po vstupe do foyer. To je taká pridaná hodnota, keďže na podujatia chodia stovky ľudí. Pre autorov je to obrovské plus, pretože ich diela vidí obrovské množstvo ľudí.

Slávnostné otvorenie bolo už tradične sprevádzané kultúrnym programom.

Aké sú tvoje plány a želania do budúcich ročníkov Komárňanského fotospektra?
Ja by som bola rada, keby sa mi hlásilo viacej mladých ročníkov. Fotografi do 16, ale aj do 21 rokov, naši teenageri, nie je ich toľko. Asi majú iné zaújmy a koníčky, ale dnes aj telefóny celkom dobre fotia, preto si myslím, že je to reálne. Som v osvetovom stredisku stále, ktokoľvek by chcel, nech mi napíšu, zavolajú, pomôžem im. Toto je taký môj malý sen, aby sa aj mladšia generácia zapojila do našej súťaže a urobili konkurenciu starším fotografom, ale aj miestnym foto-klubom.

Fotografi sa nebránili venovať sa svojmu koníčku aj na samotnej výstave.

Zoznam ocenených ako aj názvy vystavených diel nájdeš na stránke Regionálneho osvetového strediska. Výstava je prístupná verejnosti až do 2. mája na 2. poschodí MsKS.