Mesto 2020. 11. 02.

Kompletný prehľad: Takto vyzeralo testovanie v Komárne a okolí

Slovensko má za sebou rušný víkend a zároveň premiéru. Ako prvý štát počas dní sobota (31.10.) a nedeľa (1.11.2020) uskutočnil celoplošné testovanie na koronavírus Covid 19, ktorý trápi svet už druhý rok.

Komárno a okolité mesta sa tiež zapojili do tohto testovania. Celkovo sa odbery konali na 18tich odberných miestach, pričom do tejto oblasti zapadli aj miesta ako Nová Stráž, Kava a Veľký Harčáš.

Testovanie v sobotu na futbalovom štadióne v Novej Stráži. Foto: Miro Zachar

V sobotu sa všetky miesta už od rána stretávali s veľkým náporom prichádzajúcich obyvateľov. Priemerná čakacia doba bola 1,5-2 hodiny, pričom najsvižnejšie to išlo v športovej hale a Dome Matice slovenskej v Komárne. Podľa čitateľov Ahojszia to išlo rýchlo aj na odberných miestach ako ZŠ Komenského a Pohraničná.

Športová hala. Foto: Lýdia Šebenová

Po obednej prestávke sa nápor na jednotlivých miestach znova zvýšil, nakoľko sa niektoré odberné miesta stretli s nedostatkom rýchlotestov. Tento problém vznikol najmä z dôvodu, že vo väčších mestách sa kvôli testovaniu tvorili kolóny a testy tak uviazli na cestách.

Sobota. Združená škola obchodu a služieb, Budovateľská.

Riešenie nedostatku rýchlotestov sa napríklad v sobotu v Novej Stráži vyriešilo za hodinu. V tejto mestskej časti sa testovalo v interiéri na futbalovom štadióne.

Vojenské a policajné jednotky na viacerých miestach nielen dohliadali na bezpečnosť a poriadok, ale aj pomáhali najslabším. Na viacerých miestach boli dôchodcovia a hendikepovaní uprednostnení. Foto: Jozef Černek

V sobotu sa otestovalo celkovo v okrese Komárno 44 445 ľudí, z nich bolo 207 pozitívnych.

V nedeľu bolo testovanie nielen v Komárne a okolí, ale aj na celom Slovensku diametrálne odlišné od toho v sobotu. Prestali sa tvoriť kolóny a na niektorých miestach boli ľudia aj s čakaním na testy vybavený za 20-30 minút.

Dobrovoľníci napríklad aj takto vyriešili jazykovú bariéru. Foto: Jozef Černek

Po tlačovej konferencii v nedeľu v Bratislave vyhlásil premiér Igor Matovič, že s ministrom vnútra Romanom Mikulcom navštívia odberné miesto v Komárne aby sa prišli poďakovať lekárom z Maďarska. Nakoniec sa poďakoval na krátkej tlačovej konferencii pri odmernom mieste v Stredisku rýchlostnej kanoistiky v Komárne.

“V núdzi spoznáš priateľa,” čím chcel Matovič zdôrazniť vďaku lekárom z Maďarska. Zastavili sa tiež aj na odberovom mieste DMS Komárno, kde sa odfotili s dvoma študentkami medicíny z Maďarska.

„V Komárne v odberovom tíme pomáhajú Lina a Eva, dve študentky medicíny z Maďarska (stoja v strede) … a takýchto zdravotníkov nám Maďarsko poskytlo 197. VEĽKÁ VĎAKA“ Igor Matovič

AKTUALIZOVANÉ:

Mesto Komárno o výsledku testovania na COVID-19:

dňa 31.10.2020 (sobota) – 13.918 osôb z toho 104 pozitívnych. (pod org. MO SR)
dňa 01.11.2020 (nedeľa) – 4.346 osôb, z toho 42 pozitívnych (pod org. MO SR)
Nemocnica AGEL: počet testovaných spolu: 1900 osôb, z toho 44 pozitívnychĎalej boli otestovaní všetci klienti domovov resp. zariadení dôchodcov t.j. Timoteus, Náruč, Oazis a Zariadenie pre seniorov Komárno, a 27 bezdomovcov u ktorých neboli zistené žiadne pozitívne výsledky.
SPOLU : 20.191 z toho spolu 190 pozitívnych. Čo tvorí v Komárne percentuálnu mieru pozitivity celkovo 0,94%

Zdroj: Mesto Komárno (aj)