Región 2015. 09. 14.

Kontroly na hraniciach s Maďarskom

Slovensko ako reakciu na kroky nemeckej vlády 14. septembra 2015 (pondelok) zaviedlo dočasné kontroly na hraniciach s Maďarskom a Rakúskom. Kontroly budú náhodné, opatrenie je dočasné a to, že ako dlho bude platné sa v súčasnosti nedá povedať. Okrem kontrol hraníc sa posilní aj kontrola zelených hraníc. Informovala o tom pracovníčka Tlačového odboru Ministerstva vnútra SR Michaela Paulenová.

Ministerstvo vnútra o opatreniach rozhodlo potom, ako Nemecko v nedeľu v spojení s utečeneckou krízou zaviedlo dočasné hraničné kontroly na svojich hraniciach. Nemecko kontroly začalo na nemecko-rakúskej hranici včera podvečer, a tak o opätovnej kontrole schengenských hraníc sa už nielen hovorí, ale stala sa realitou.

O takomto postupe informovalo v pondelok doobeda aj Rakúsko: kancelár Werner Faymann a vicekancelár Reinhold Mitterlehner. V Rakúsku policajtom bude pomáhať 2200 vojakov a zavedú sa aj hraničné kontroly. Kontrola sa týka aj hraničného priechodu s Maďarskom. „Ak Nemecko zavedie kontrolu hraníc, tak to musíme urobiť aj my” – vysvetľovali.

Česká republika tiež zvažuje zavedenie podobných opatrení. „Česko a Slovensko prijali okamžité opatrenia na hraniciach s Rakúskom, a Slovensko aj na hraniciach s Maďarskom” – povedal pre médiá minister vnútra Milan Chovanec. „Tieto opatrenia závisia od aktuálnej situácie.” So slovenským kolegom, Robertom Kaliňákom sa dohodli aj na tom, že v budúcnosti bude výmena informácií intenzívnejšia a flexibilnejšia.

Na slovenských hraniciach sa zvýšil počet policajtov o 220. „Situáciu neustále monitorujeme a sme v neustálom kontakte s rakúskymi, maďarskými a českými policajtmi” – dodala Paulenová.

para/index/mti