Fotky 2010. 12. 18.

Ladovská zima v Komárne

To mokré bílé svinstvo, padá mi za límec.
Už čtvrtý měsíc, v jednym kuse furt prosinec.

Chcete von a bojíte sa zistenia, ako tam je? Boli sme tam za vás! 😉

Večer to odhážu, namažu záda,
Ráno se vzbudím, a zas k***a padá.

Včera začalo krátko po jedenástej jemne snežiť. Do desiatej hodiny doobeda napadlo približne päť centimetrov sypkej bielej radosti, ktorá robí ‘dobrý’ pocit na duši hlavne motoristom, prevádzkovateľom a správcom budov a chodníkov pred nimi. Vzorne odhrnuté je iba pred niekoľkými bytovkami, chodníky pred podnikmi a obchodmi sú upravené a prechodné. Von sa postupne zbieha čím ďalej, tým viac ľudí plniacich si svoju občiansku povinnosť. Keď sme sa spýtali, či sa to vôbec oplatí, keď ešte vlastne stále sneží, chlapi s lopatami len krčili plecami. “Neviem. Manželka ma vyhnala, že to mám ísť odhrnúť,” povedal so smiechom Peter odhŕňajúci sneh spred svojej garáže.

Děcka majú zmrzlé kosti,
sáňkujú už jenom z povinnosti.

[nggallery id=12]

Prešiel som sa mestom a poviem vám, že do tej zimy sa nikto nehrnie. Deti sa už zrejme zo snehu tešia radšej z tepla bytov. Nestretol som jediného ‘špuntíka’, ktorý by si takto skoro užíval čerstvý sneh. “Lebo je tam zima a nikto tam nie je,” povedala mi 11 ročná Lucia.

Mrzne jak sviňa, třicet pod nulu,
auto ani neškytne, hrudky se dělaju v Mogulu

Dnes bude mať každý motorista rovnaký program – najprv vyslobodiť svoje auto a až potom si sadnúť za volant. Myslíte, že to naštaruje? Spýtal som sa staršieho pána, ktorý vyslobodzoval spod perinky svoju Škodovku. “Budem sa asi modliť. Chystám sa na sobotné nákupy. Stromček na Kossuthovo námestie ideme pozrieť… ” Či napokon naštartoval, som sa nedozvedel. Je tam zima a čakať sa mi veru nechcelo.

Kolony aut, krok-sun-krok.
bo silničáři ta jak, každý rok,
su překvapení velice,
že sníh zasypal jim silnice.

Už pri prvom pohľade na cesty je každému jasné, že cestári sa zatiaľ z postelí nechystajú a užívajú si svoj víkend naplno. V meste som stretol iba autíčko patriace pod správu mesta, ktoré upravovalo chodníky. ‘Vkusné’ koľajničky zdobia takmer každú cestu v meste. Výnimkou nie sú ani hlavné ťahy.

Čo teda robiť? Ja sa asi vrátim do postele. V každom prípade si dajte aspoň polhodinku času navyše, keď sa niekam vyberiete. Zbytočne nikam nechoďte – šmýka sa. A ak už musíte, poriadne sa oblečte, pretože okrem snehu za ‘límcom’ riskujete aj omrzliny.

TEXT a FOTO: Tomáš Kottra
Pieseň Ladovská zima: Jarek Nohavica