Mesto 2011. 12. 22.

Lekári si prvý rok s moderným CT prístrojom pochvaľujú

S moderným CT prístrojom už rok pracujú lekári v nemocnici Komárno, ktorú manažérsky riadi skupina AGEL. Zdravotníci za túto dobu vyšetrili už viac než 7900 pacientov a mnohým z nich vďaka včasnému diagnostikovaniu prístroj zachránil život.

rightŠpičkový CT prístroj, ktorý nemocnica zakúpila zhruba pred rokom, stál viac než 700 000,- € a je to najmodernejší plne digitálny 64 vrstvový CT prístroj v nitrianskom kraji aj v širšom regióne. „Toto moderné CT zariadenie je schopné na základe jediného scanu, teda jediného nasnímania pacienta, vyhotoviť neskutočné množstvo snímkov, ktoré je dokonca schopné spracovať aj trojrozmerne, teda v 3D“ povedal Mgr. Viktor Dudáš, riaditeľ neziskovej organizácie FORLIFE n.o., ktorá prevádzkuje nemocnicu v Komárne.

Za jeden mesiac sa uskutoční viac ako 1150 CT vyšetrení na približne 600 pacientoch. „Je priam neuveriteľné pozerať sa na snímky pacienta a vedieť, čo sa nachádza v jeho vnútre bez toho, aby absolvoval chirurgický zákrok alebo nepríjemné a bolestivé vyšetrenia,“ hovorí primár RDG oddelenia MUDr. Lehotský a spomína na posledný prípad pacienta z uplynulého víkendu, ktorému lekári vďaka CT prístroju včas diagnostikovali aneuryzmu (patologické vyklenutie časti steny cievy) tepny v mozgu, ktorá mohla ohroziť jeho život náhlym krvácaním. Vzhľadom na kvalitu snímkov sa neraz stane, že pri pôvodnom vyšetrení sa zistí aj ochorenie, o ktorom pacient ani nevedel.

Všeobecná nemocnica Komárno s viac ako 105-ročnou históriou je jedným z najvýznamnejších poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v regióne. Poskytuje liečebno-preventívnu starostlivosť pre cca 107 tis. obyvateľov spádového územia okresu Komárno.

FOTO: Ilustračné

Vyjadrite svoj názor