Región 2015. 03. 24.

Maďari v prihraničí nešli v nedeľu húfne nakupovať na Slovensko

V Maďarsku bola uplynulá nedeľa prvou, keď boli v zmysle nového zákona platného od 15. marca veľké obchody a nákupné centrá zatvorené. V prihraničných oblastiach sa nekonal očakávaný nával v obchodoch susedného Slovenska, konštatovali to dnes viaceré maďarské médiá.
Podľa spravodajského servera VG.hu sa tak nestalo aj napriek tomu, že slovenskí obchodníci vycítili šancu, ktorú im zákaz nedeľňajšieho otvorenia obchodov ponúka a napríklad v Komárne viaceré reťazce začali distribuovať reklamné letáky do schránok obyvateľov susedného maďarského Komáromu.

Cezhraničná nákupná turistika existovala aj doteraz medzi prihraničnými oblasťami Slovenska a Maďarska, aj keď dosiaľ kvôli slabému kurzu forintu voči euru nakupovali v Maďarsku Slováci, podotýka VG.hu.

Prvú nedeľu, keď boli pre uvedený zákon zatvorené obchody v Maďarsku (15. marec bol štátnym sviatkom), nebol žiadny mimoriadny nápor nakupujúcich Maďarov v Komárne ani v iných prihraničných mestách. Podľa servera však nemožno vylúčiť, že by nedošlo v budúcnosti k určitému oživeniu nedeľňajšieho nakupovania v slovenských obchodoch zo strany Maďarov.
Zákon o zákaze práce v nedeľu v obchodnom sektore s platnosťou od 15. marca presadila v Maďarsku menšia vládnuca Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP).