Maďarský Komárom disponuje jedinečnou omaľovánkou
V roku 2005 sa v Komárňansko-ostrihomskom župnom Združení ľudového umenia uskutočnila prvá konferencia o zachovaní hodnôt, ktorej témou bola Komárňanská truhlica alebo remeslo stolárov – maliarov. Séria výstav s názvom „Komárňanské remeslá“ je založená na podkladoch výskumu muzeológa Lászlóa Kecskésa. Nedávno bola vytvorená súhrnná dokumentácia o Komárňanskej truhlici, ktorá je teraz prezentovaná vo forme náučnej omaľovánky.
„V porovnaní so skutočnosťou, že Komárom bol kolískou maľujúcich stolárov, je tu málo použiteľnej literatúry a väčšina truhlíc nie je v Komárome ale v Národopisnom múzeu a vo Vojvodine, pretože je tam registrovaných takmer 200 maľovaných truhlíc,“ informovala Anna Nyikus, vedúca Združenia ľudového umenia v Komárňansko-Ostrihomskej župe (KEM).
Na konferenciách prebiehal paralelne výskum, výučba a vzdelávanie. Účastníci sa mohli naučiť od majstrov, Katalin Budai Cz., maliarky nábytku a jej študentky, Katalin Molnárné Szabó. Po ukončení školení boli vedomosti odovzdané školákom a predškolákom, ako aj skupinám dospelých.
„Predhovor ku knihe napísal dr. József Liszka, etnograf. Príbeh „maliarov nábytku“ v Komárome napísala Emese Számadó, riaditeľka múzea Györgya Klapku v Komárome, ilustrácie v zväzku vytvoril grafik Gábor Ölveczky. Na 11 stranách je 11 farebných truhlíc, z ktorých každá má motív, ktorý je možné maľovať a vyfarbovať a na veľkú radosť detí je vyfarbenie obohatené o ľudovú rozprávku,“ dodala Anna Nyikus.
Počas výskumu sa tvorcovia dostali okrem Komáromu aj do niekoľkých miest a obcí, medzi ktoré patrili Lábatlan, Nyergesújfalu, Csolnok, Tata, Tatabánya alebo Dabas.
Projekt s názvom „Výskum, učenie, výučba Komárňanskej truhlice“ podporila Maďarská akadémia umení prostredníctvom Nadácie Sándora Csoóra.
Zdroj: komarom.hu